Banka Lloyds zvažuje emisi akcií za 15 miliard liber

Londýn - Britský finanční ústav Lloyds Banking Group, který byl zčásti zestátněn, zvažuje emisi akcií až za 15 miliard liber, tedy přibližně asi 416,6 miliardy Kč. Informoval o tom ekonomický list Financial Times (dále FT). Banka peníze potřebuje k tomu, aby se vyhnula vládnímu plánu, který by ji zřejmě donutil k odprodeji části majetku a přijetí dalších opatření proti úvěrovým ztrátám. Za takovým plánem stojí dohlížitelský Úřad pro finanční služby (FSA), který podle informací Financial Times předpokládá, že by banka musela prodat například pojišťovnu Scottish windows.

Televizní stanice Sky News v týdnu informovala, že banka úřadu FSA předložila plán, který by jí umožnil zajistit si zhruba 25 miliard liber. Plán předpokládá právě emisi akcií, ale také prodej části majetku a další opatření. Díky tomu by Lloyds měla být schopna splnit podmínky, které jí umožní opustit vládní program pomoci bankovnímu sektoru. S vládou o tom jedná už od září.

Britská vláda v Lloyds drží 43,5 procenta akcií a zřejmě bude mít zájem také o nové akcie, které se banka chystá vydat. Banka by tak mohla ze státních peněz získat dalších asi 6,5 miliardy liber (asi 180,5 miliardy Kč). Podobný plán by podle jednoho ze zdrojů mohl v nejbližších dnech předložit ministr financí Alistair Darling. Lloyds ani FSA se ale k informacím listu nechtěly vyjadřovat.

Úřad FSA už dříve stanovil velmi přísné podmínky, které určují, jak vysoký má banka mít kapitál a z čeho má být složen, pokud chce vládní program opustit. V praxi to ale znamenalo, že Lloyds nemůže z programu státní pomoci vycouvat hned. Celý program na podporu finančních domů je považován za příliš drahý a možná i zbytečný, protože existuje totiž teprve od letošního března a od té doby už se stav ekonomiky pozvolna zlepšuje.