Záplavy napáchaly v Povodí Odry škody za 400 milionů korun

Ostrava - Dvě povodňové vlny, které v květnu a červnu zasáhly Moravskoslezský kraj, způsobily státnímu podniku Povodí Odry škody za zhruba 400 milionů korun. K největším škodám patří především porušené břehy. Protipovodňové investice v regionu ale nejsou ohroženy a půjdou dál podle plánu, řekl dnes novinářům generální ředitel Ivan Pospíšil.

Nejhorší situace s utrženým břehem je v Paskově na Frýdecko-Místecku, kde je poškozeno přes půl kilometru. Porušený břeh je navíc hned u kolejiště a v těsné blízkosti nádraží. Podle technického ředitele Petra Březiny se břeh utrhl už po povodni v roce 1997, povodí bylo připraveno na jeho opravu, ale nemohlo se dohodnout s institucemi na ochranu životního prostředí. Podle Březiny mělo poškození původně sto padesát metrů, dnes je jeho délka asi šest set metrů. Břeh se nyní opravuje.

Další problémy v povodí způsobují spadané stromy, ale také usazeniny. Například v řece Odře je od jezu v Ostravě-Přívozu až k polské státní hranici zaneseno osm kilometrů toku štěrkem. Na odstraňování škod se nyní v povodí podílí zhruba 150 pracovníků přímo z Povodí Odry, pomáhá jim asi 200 vojáků a také přibližně dalších 30 lidí z dalších povodí v Čechách. Podle zástupců Povodí Odry sehrály při letošních záplavách obrovskou roli hlavně přehrady. Díky protipovodňovým systémům bylo od velké vody uchráněno asi 30.000 obyvatel hlavně z Ostravska a Frýdecko-Místecka.

Video Telefonát Martiny Tlachové
video

Telefonát Martiny Tlachové

Šance zachraňovala jen díky odložené rekonstrukci

Přehrada Šance na Frýdecko-Místecku se přitom měla právě v tomto období rekonstruovat. Výběrové řízení ale nakonec bylo kvůli nejasnostem v jeho podmínkách zrušeno, přestože ho pro Povodí Odry připravovala speciálně najatá agentura. „Šance by nemohly zafungovat takovým způsobem, jak zafungovaly,“ podotkl Březina. Připomněl, že přehrada během povodně přítok 200 m³ za sekundu snížila na odtok 10 m³ za sekundu, zásadním způsobem tak byla ochráněna města podél řeky Ostravice. Nové výběrové řízení by mělo být do konce roku a příští rok na jaře by se přehrada měla začít opravovat. Investice za přibližně půl miliardy korun bude dokončena v roce 2013.

Roční úhrn srážek v podhůří Beskyd je zhruba 800 milimetrů. Během povodně však v nejpostiženější oblasti spadlo až 380 milimetrů srážek, což je téměř polovina ročního úhrnu. Průměrný úhrn srážek pro květen je přitom 60 až 120 milimetrů. Stoleté průtoky byly zaznamenány na Ostravici a Olši, přes Petrůvku na Karvinsku se dvakrát během měsíce prohnala padesátiletá voda.