Singer: Česká ekonomika by si letos mohla polepšit až o 2 procenta

Praha - Česká národní banka podle guvernéra Miroslava Singera předpokládá, že růst české ekonomiky se letos bude pohybovat mezi jedním až dvěma procenty HDP. V příštím roce by mělo hospodářství ještě zrychlit. Singer to dnes uvedl v Senátu v rámci zprávy centrální banky o dohledu nad finančním trhem v loňském roce. Ve svém projevu upozornil také na nejpalčivější rizika, která mohou oživení ohrozit.

„My předpokládáme v tuto chvíli růst mezi jedním a dvěma procenty. Nepředpokládáme žádné významné inflační tlaky,“ uvedl Singer. Pokud se podle něj nějaké tlaky objeví, budou vyvolány spíše daňovými úpravami než reálným růstem cen.

Počátkem srpna centrální banka zvýšila ve své prognóze odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 1,6 procenta z předchozích 1,4 procenta. Pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu ponechala na 1,8 procenta. V roce 2012 by měla ekonomika růst o 2,9 procenta.

Singer k tomu dnes uvedl, že největším rizikem bude „dramatická míra“ zadlužení většiny vyspělých ekonomik, která u mnoha z nich měla obdobu naposledy na konci druhé světové války. Prognózu vývoje by ale podle Singera neměly narušit případné krize nejslabších členů eurozóny.