I Slovensko šetří – ruší úlevy a zvyšuje daně

Bratislava - Slováky zřejmě v příštím roce čeká zdražování některých výrobků a služeb. Slovenská vláda dnes schválila zvýšení daně z přidané hodnoty a některých spotřebních daní. Změnami projdou rovněž pravidla pro zdanění příjmů zaměstnanců a živnostníků, zrušit se mají některá daňová zvýhodnění. Vláda chce úpravou série zákonů zvýšit rozpočtové příjmy. Kromě daní mají být upraveny rovněž podmínky placení povinných sociálních odvodů.

Téměř 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun) by mělo státu v příštím roce přinést zvýšení základní sazby DPH na 20 procent ze současných 19. Zároveň má být zrušena snížená šestiprocentní sazba daně na prodej zemědělských produktů „ze dvora“. Zůstane však zachována zvýhodněná desetiprocentní sazba DPH na knihy, léky a vybrané zdravotní pomůcky.

K 19procentní sazbě by se DPH měla vrátit poté, co se podaří snížit deficit veřejných financí na tři procenta výkonu ekonomiky. Tento cíl si vláda vytyčila do roku 2013. Analytici předpokládají, že úprava DPH zvýší inflaci zhruba o půl procentního bodu. Ceny by podle ekonomů mohly stoupnout zejména v sektorech s nižší konkurencí, například v dodávkách energie.

Alkohol a cigarety zdraží vyšší spotřební daně

Zdražení piva, cigaret či alkoholu zřejmě přinesou vyšší spotřební daně. Kuřáci si za krabičku cigaret připlatí zhruba deset centů (2,5 koruny), cena za velké desetistupňové pivo by mohla stoupnout přibližně o pět centů. Do zdražování některého zboží se může promítnout i plánované zrušení daňového zvýhodnění takzvané červené nafty používané v zemědělství.

Vyšší účty budou mít pravděpodobně domácnosti, které odebírají teplo z uhelných a plynových tepláren. Zdražit může rovněž jízdné v autobusech poháněných zemním plynem. Připlatí si zřejmě také motoristé, jejichž vozidla jezdí na zkapalněný zemní plyn. Zrušeno má být totiž i osvobození této pohonné hmoty od spotřební daně.

Daňovým výjimkám zvoní hrana

Skončí také některé výjimky ze zdanění příjmů. Zrušena má být daňová úleva pro lidi, kteří si platí životní pojištění či ukládají peníze v rámci doplňkového důchodového spoření.

Vláda plánuje v příštím roce snížit veřejný deficit o 1,7 miliardy eur, většinu z této částky mají tvořit škrty na straně výdajů. Příjmy státu by měly stoupnout o necelých 800 milionů eur, a to zejména díky změnám v daňových a sociálních zákonech. Deficit by se mělo v roce 2011 podařit snížit na 4,9 procenta HDP z 7,8 procenta plánovaných pro letošní rok. Navrhované úpravy však ještě musí schválit parlament.

Cigarety
Cigarety
Více fotek
  • Cigarety autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/855/85496.jpg
  • Eura zdroj: frenchfriends.info http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1421/142054.jpg