Souboj mince versus bankovka vyhrála kovová padesátikoruna

Praha – Padesátikorunovou bankovkou od dubna v obchodech nezaplatíme. Česká národní banka ji totiž stahuje z oběhu. Plně nahradit ji má kovová varianta, které banka od roku 2006 pouští do oběhu stále více. Důvodem stažení bankovek je finanční náročnost jejich emise v porovnání s výrobou mincí. Padesátikorunová bankovka, resp. státovka, byla součástí českého peněžního oběhu od roku 1919. Nyní mezi lidmi kolují papírové padesátikoruny vzor 1994 a 1997.

„Hlavní motivací bankovní rady při rozhodování o ukončení platnosti padesátikorunových bankovek byly nižší náklady na zajištění plynulého peněžního oběhu. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost, a snižují tak přímé výdaje centrální banky spojené s emisí peněz,“ vysvětlil člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Česká národní banka nahrazuje padesátikorunové bankovky mincemi postupně již od roku 2006. Jejich počet v oběhu klesl od konce roku 2005 ze 40 milionů kusů na 25 milionů ke konci roku 2009, zatímco počet padesátikorunových mincí v oběhu narostl za stejné období z pěti milionů kusů na více než devítinásobek (47 milionů kusů).

Video Telefonát Marka Petruše
video

Telefonát Marka Petruše

„V poslední době byla naprostá většina padesátikorunových bankovek, které se vracely na třídírny peněz České národní banky, vyhodnocována jako nezpůsobilá k dalšímu oběhu,“ podotkl mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Po ukončení platnosti bankovek je bude možné až do 31. března 2012 vyměňovat v pobočkové síti komerčních bank a ČNB. Od 1. dubna 2012 až do 31. března 2017 bude papírové padesátikoruny měnit pouze ČNB. Výměnu je možné žádat na všech jejích sedmi pobočkách – v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

Padesátikoruna jako státovka se stala součástí peněžního oběhu krátce po vzniku samostatného Československa v roce 1919. Později od roku 1929, již jako bankovka, obíhala v různých podobách až dodnes. Nejdéle se v oběhu udržela padesátikoruna vydaná v roce 1965, která platila až do roku 1991. Jejím hlavním motivem byly postavy rudoarmějce a partyzána od autora Václava Fialy. Numizmatici si nejvíce cení státovek z období první republiky, zejména státovek z roku 1919 a 1922.

Pokladna
Pokladna