Hotel Panorama na německé straně Krušných hor leží jen tři kilometry od hranic. Nové zaměstnance by tu uvítali i proto, že by pomohli v komunikaci s českými hosty. „V Česku hledáme hlavně kuchaře a číšníky, u nás totiž nemáme dostatek odborných pracovníků,“ vysvětluje majitelka hotelu Jana Herteltová.
Hotely a restaurace v Sasku podle německých úřadů práce nabízí až 300 volných míst. Ještě větší poptávka po odborném personálu je v jižním Bavorsku. Třeba úřad práce v bavorském Holzkirchenu nabízí každý měsíc pro pracovníky v cestovním ruchu na dva tisíce volných pracovních míst.

Reportáž Marka Štětiny
Někteří zaměstnavatelé se proto zúčastnili už druhé přeshraniční burzy práce v Karlových Varech. Většina z nich netrpělivě čeká na to, až se příští rok v Německu otevře pracovní trh pro cizince. Získat pro ně pracovní povolení dosud není jednoduché. Od 1. května 2011 už nebude třeba žádné povolení, podmínkou pro uchazeče ale i nadále zůstane odborné vzdělání a alespoň základní znalost němčiny.
Zájem je i o studenty
Bavorští hoteliéři mají navíc zájem i o studenty, kterým nabízí praxi. „V této profesi jsou mladí lidé důležití, u nás se mohou hodně naučit a třeba i zůstat,“ říká Monika Petersenová z úřadu práce v Holzkirchenu.
Podle zástupců českých odborných škol absolventi u nás dosud neměli problém najít v tomto oboru práci, situace se ale rychle mění. „Je nižší poptávka po gastronomických odbornících, protože i celkově cestovní ruch šel dolů,“ vysvětluje ředitel hotelové školy v Mariánských Lázních Jiří Chum.
Němečtí zaměstnavatelé nabízí i zajímavé ohodnocení. Nejnižší platy začínají na hranici 1 200 eur hrubého v případě Saska a 1 600 v Bavorsku. Zájemci o práci u našich sousedů se mohou informovat na českých i německých úřadech práce.