Praha a Paříž chtějí evropskou energetickou politiku

Praha - Česká republika a Francie chtějí skutečnou evropskou energetickou politiku. V Praze se na tom shodli český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche. Obě země sestaví společnou pracovní skupinu, která má připravit konkrétní návrhy pro blížící se energetický summit.

Ostré slovní přestřelky v tisku z doby českého předsednictví Evropské unii jsou zapomenuty. Teď převažují v česko-francouzských vztazích úsměvy a vřelá objetí. Rozpory údajně panují jen v otázkách zemědělské politiky. Jinak se Paříž s Prahou zase sbližuje a rozvíjí vzájemnou spolupráci.

„Rozhodli jsme se, že vytvoříme společnou francouzsko-českou pracovní skupinu k energetické bezpečnosti, abychom se společně připravili na summit, který se bude konat příští rok v únoru,“ uvedl Lellouche v Praze.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

„Je to poněkud směšný stav, že máme společná pravidla, která dohlíží, jaké máme vyrábět sýry, marmelády či kořalky, ale nemáme společnou energetickou politiku,“ osvětluje zájem o vytvoření společné evropské energetické politiky Schwarzenberg.

Skupina se má zabývat otázkou, jak propojit energetické sítě v unii a vybudovat plynovody z jihu na sever.