Švýcarsko se dohodlo s Německem na zdanění vkladů

Bern - Švýcarsko dnes uzavřelo s Německem dohodu o nezdaněných německých aktivech na anonymních účtech u švýcarských bank. Švýcarská vláda Berlínu, podobně jako v pondělní dohodě s Británií, přislíbila, že uvalí na německé vklady srážkovou daň. Tímto krokem Německo získá své příjmy a navíc tradiční institut švýcarského bankovního tajemství zůstane neposkvrněn.

Jedním z neostřejších kritiků švýcarského bankovního tajemství bylo právě Německo, kvůli němuž ztrácí miliardy eur daňových příjmů. Berlín dokonce neváhal platit za data o německých klientech ukradená švýcarským bankám, aby se mohl zaměřit na stíhání daňových úniků. Následně se obě strany  dohodly, že počátkem roku 2011 zahájí jednání o konkrétních detailech smlouvy o účtech německých klientů ve Švýcarsku.

německé ministerstvo financí

„Švýcarsko a Německo jsou přesvědčeny, že z vyjednávání vzejde spravedlivé a trvalé řešení v zájmu obou států.“

Švýcarsko uzavřelo stejnou předběžnou dohodu v pondělí s Británií. Německo má na dohodě se Švýcarskem zvláštní zájem, protože Němci mají vzhledem ke geografické blízkosti ve švýcarských bankách aktiva za nejméně 200 miliard eur (pět bilionů korun). Zatímco za předešlé německé velké koalice CDU a SPD byla jednání se Švýcarskem vesměs zablokovaná, nynější vláda pravého středu je ochotnější k řešení.

Nyní bude Švýcarsko o sazbě srážkové daně na vklady Němců a Britů vyjednávat. Podle švýcarského ministra financí Hanse-Rudolfa Merze se tato sazba bude zřejmě země od země lišit.

V posledních letech se Švýcarsko dostalo pod tlak velkých evropských zemí, aby zrušilo tradici bankovního tajemství a přijalo mezinárodní normy, které umožňují vyhledávat daňové úniky. Podařilo se mu však odvrátit hrozbu automatické výměny informací o konkrétních účtech ve prospěch konceptu srážkové daně, která zachová anonymitu účtů.