Insolvenční návrh na Sazku je nekompletní

Praha – Insolvenční návrh na Sazku, který v pondělí podala společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka, je prý neúplný. Soud totiž zjistil, že nemá k dispozici některé důležité dokumenty. Moranda nyní dostala sedm dní na to, aby doložila, že má dokumenty potvrzující, že Sazka skutečně získala stamiliony korun od Komerční banky. Pokud podnikatel vše do sedmi dnů nenapraví, soud zastaví insolvenční řízení. Vítkův právník Tomáš Rybář však uvedl, že chybějící dokumenty soudu včas dodá. Píše o tom server Aktuálně.cz.

Poskytla vážně Komerční banka Sazce peníze?

Pohledávku vůči Sazce odkoupila Moranda od Komerční banky. Ta uzavřela se Sazkou smlouvu na 650 milionů korun v srpnu loňského roku. Postup čerpání peněz pak upravovaly tři dodatky ke smlouvě, a soud nyní požaduje, aby Vítek doložil, zda Sazka peníze na základě těchto dodatků skutečně dostala.

Soud:

„K doložení splatné pohledávky vzniklé ze smlouvy je třeba, aby věřitel (Vítek) prokázal vedle existence smlouvy též poskytnutí plnění dlužníkovi (Sazka).“

„Obrátili jsme se na Komerční banku a vyzvali ji k předložení těchto dokumentů. Banka to přislíbila, předpokládám, že je do čtvrtka insolvenčnímu soudu dodáme,“ uvedl Rybář.

Insolvenční návrh na Sazku byl podle mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové v pondělí přidělen soudci, který si ho prostuduje. „Do deseti dnů musí učinit ve věci první úkon,“ uvedla v pondělí Lhotáková s tím, že může návrh odmítnout, vrátit k doplnění, nebo ho přijmout.

Čas na obranu dostala i Sazka. Do dvaceti dnů musí soudu poslat svoje vyjádření k Vítkově návrhu a také předložit celý seznam majetku včetně dlužníků a věřitelů i seznam svých zaměstnanců.

Sazka je v insolvenčním řízení od pondělí

Insolvenční návrh podal Vítek v pondělí u Městského soudu v Praze. Soud zahájil řízení téhož dne zveřejněním v insolvenčním rejstříku. Vítek skoupil pohledávky za Sazku v hodnotě 1,5 miliardy korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává. Předseda představenstva a šéf Sazky Aleš Hušák navíc tvrdí, že není loterijní společnost v insolvenční situaci právně ani ekonomicky, a návrhu se bude bránit. Podání návrhu podle něj nebude mít vliv na činnost společnosti.

Vítek míní, že Sazka se v insolvenční situaci nachází, protože je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun. Vlastní jmění Sazky má podle Vítka zápornou hodnotu. Řešením je restrukturalizace firmy, při níž by Sazka vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun. Vítek počítá i s odstraněním nynějších akcionářů Sazky, kteří firmu podle něj do potíží přivedli.