NERV: Ekonomiku zatěžují vysoké pracovní náklady

Praha - Vysoké odvody z práce zatěžují zásadním způsobem české hospodářství, uvádí Národní ekonomická rada vlády (NERV). Konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky by prospělo například snížení vedlejších nákladů práce, kam patří odvody na sociální a zdravotní pojištění. Současně by pomohlo i sjednocení daně z přidané hodnoty, shodla se pracovní skupina NERV.

„Českou republiku táhne zpracovatelský průmysl. Zachoval si konkurenceschopnost dokonce i v době krize. A pro něj je naše daňová struktura nevhodná,“ upozornil koordinátor NERVu Miroslav Zámečník. Nejvíce podle něj škodí konkurenceschopnosti právě vysoké vedlejší prácovní náklady.

Česko se dle materiálu, který je součástí zprávy o konkurenceschopnosti ČR, musí poměřovat například se státy, jako je Polsko nebo Portugalsko, a ne s Německem. V další investiční vlně pak prý zemi může vysoké zdanění práce poškodit, protože některé firmy mohou odejít ze země.

Video Doporučení NERVu tématem Ekonomiky ČT24
video

Doporučení NERVu tématem Ekonomiky ČT24

„My chceme, aby tady do budoucna žili nejen zaměstnanci a zaměstavatelé, ale aby tu žili i vlastníci firem,“ prohlásil ekonom a člen NERVu Michal Mejstřík. V Česku by měly vzniknout podmínky pro návrat firem z daňových rájů. Cílem je, aby české společnosti, které teď sídlí na Kypru nebo v Holandsku, platily daně ve své domovině.

NERV je pro jednotnou sazbu DPH

Podle Zámečníka se NERV vyslovil pro sjednocení DPH: „Dnes 60 procent výhody nižší sazby DPH využívá bohatší polovina národa. Pak se vyplatí DPH sjednotit a odškodnit sociálně slabé.“ DPH podle něj není nástrojem sociální politiky, a proto nemá smysl mít dvě sazby v oddělených kategoriích.

Současná vládní koalice nyní plánuje sednocení sazeb DPH na 20 procentech, čímž chce získat peníze na financování důchodové reformy. Snížená desetiprocentní sazba DPH, která se nyní uplatňuje například u potravin, léků, ubytovacích služeb, vody, knih, hromadné dopravy, kultury a sociální péče, by se nadále vztahovala jen na vyjmenované základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zeleninu nebo dětskou mléčnou výživu. Vláda chce zároveň snížit firmám odvody na sociálním pojištění o 1,8 procenta.

Návrhy NERVu, jak postavit Česko na nohy

1. Snížit by se měly například odvody na sociální a zdravotní pojištění.

2. Změnit systém částečných pracovních úvazků, a tím pomoci především matkám s dětmi.

3. Majetkové daně by měly naopak stoupnout.

Dávkový a daňový systém není sladěný

NERV upozornil i na nesladěnost dávkového a daňového systému. Tyto systémy je podle rady zapotřebí modelovat společně, aby nevznikaly „zuby v mezních sazbách“, kdy růst příjmu daňového poplatníka může vést paradoxně ke snížení jeho životní úrovně. Člen NERVu Jiří Nekovář míní, že daně musí zejména motivovat k bydlení v ČR. „Nesmíme poplatníky odrazovat. Naopak je musíme motivovat k tomu, aby daně odváděli u nás,“ dodal.

Michal Mejstřík, koordinátor pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost, varoval před schvalováním zákonů bez analýzy dopadů: „Často jde o nekvalifikovaný zásah do systému jako například hlasování o podpoře fotovoltaiky. Kdyby poslanci věděli, že to bude občany stát 400 nebo 500 miliard korun, tak by asi hlasovali jinak.“