Klaus: Zvýšení DPH je sdělením o důchodové nereformě

Praha - Sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), které navrhuje vláda, je podle prezidenta Václava Klause sdělením, že stát nechce reformovat to hlavní, a to míru své účasti v důchodovém systému. „Právě teď zvýšit daně je jistým typem sdělení o důchodové reformě, respektive je to sdělení o důchodové nereformě,“ napsal Klaus v článku, který otiskla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Prezident už v pondělí uvedl, že vláda by neměla spojovat zvýšení DPH s důchodovou reformou. V článku pro MfD vysvětlil, že smysl jakékoli důchodové reformy musí být ve sdělení, že občan v budoucnu se státem tolik počítat nemůže, že se musí o svou budoucnost starat sám a že je třeba s tím začít velmi brzy.

„Jsem přesvědčen, že jsou na to lidé, zejména mladší generace, připraveni a že to vědí. Nesmějí však dostávat špatné signály,“ napsal prezident.

Navrhované sjednocení DPH považuje pouze za přílepek k reformě. Podle něj totiž představuje zvýšení průměrné sazby této daně. Je tedy čistým příjmem pro stát a čistým výdajem občanů, kterým se zvýšení sazeb promítne do cen zboží, jež budou platit.

„I to je samozřejmě možný projekt, ale měl by takto být vysvětlován. Neměl by být schováván za důchodovou reformu,“ uvedl Klaus.

Doplnil, že vláda by proto nyní měla obhájit, proč tuto finanční výpomoc od občanů při přechodu na mírně pozměněný důchodový systém potřebuje, proč ji potřebuje právě teď a proč stát není schopen pro start své důchodové reformy uspořit jinde.

Prezident si myslí, že daňovou reformou by bylo sjednocení sazeb DPH, které by bylo výnosově neutrální. „To by vyžadovalo, aby stát od občanů nevzal více, než kolik jim bral předtím,“ vysvětlil.

Sjednocení daně z přidané hodnoty Klaus principiálně neodmítá, jen se ptá, zda je nutné to dělat právě teď. Například ceny potravin jsou v současné době na celém světě na své nejvyšší historické úrovni a je podle něj proto legitimní se ptát, zda k tomu ČR má sama něco ještě přidávat.

„Pro Víta Bártu je to inspirací nebo motivací“

Zástupci Věcí veřejných, jedné ze tří stran koaliční vlády, v pondělí na jednání s ministrem financí TOP 09 Miroslavem Kalouskem naléhali, že je nutné o důchodové reformě více diskutovat.

Klaus MfD řekl, že ministr dopravy za VV Vít Bárta při společné páteční schůzce vyjádřil svůj souhlas s jeho názory na důchodovou reformu. „V podstatě naznačil, že je to pro něj inspirací nebo motivací, aby se nad tím dále zamysleli,“ řekl prezident.

Bárta v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny řekl, že případné zvyšování DPH je velmi zásadní ústupek strany VV vůči jejím koaličním partnerům. Podle něj by teď TOP 09 a ODS měly své zamýšlené kroky vysvětlit veřejnosti.

Ministr dopravy Vít Bárta
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Sokol