Tuhý kubánský režim povoluje, Kubánci se podívají do světa

Havana - Kuba legalizuje prodej nemovitostí a automobilů a rozšíří řady soukromých družstev. Stát rovněž umožní Kubáncům volně vycestovat do zahraničí. Detaily ekonomických reforem, na kterých se minulý měsíc shodl sjezd komunistické strany, Kuba zveřejnila až dnes. Nové kroky mají podpořit skomírající kubánskou ekonomiku.

Ani dnešní dokumenty se zveřejněnými reformami však plně nevnesly světlo do změn, které komunistická Kuba chystá, u některých kroků stále chybí detailní informace. Kubánci si tak budou muset počkat, dokud tyto reformy neschválí parlament jako nové zákony.

Jeden z bodů reforem například uvádí, že stát chce umožnit svým obyvatelům turistické cesty. Ovšem neuvádí žádné další detaily. Nyní musí Kubánci žádat o povolení k vycestování a jeho získání je tak obtížné a nákladné, že si to většina obyvatel nemůže dovolit.

Stará auta nejspíš z ulic Havany jen tak nezmizí

Nová pravidla rovněž mluví o legalizaci prodeje osobních a nákladních automobilů. Je z nich však jasné, že stát zatím není v takové pozici, kdy by mohl umožnit ve státních obchodech prodej nových automobilů pro většinu Kubánců. Přesto tyto změny tisíce občanů vítají, protože nově budou moci prodávat své starší vozy. Dříve mohly měnit majitele jen vozy vyrobené před revolucí. Kubánci tyto restrikce obcházeli půjčováním aut mezi sebou a kvetl tak černý obchod.

Podobné to bylo i s prodejem domů, který organizovali ilegální makléři nebo se uskutečňoval prostřednictvím komplikovaných výměn. I to by se ale teď mohlo změnit. Podle zveřejněné zprávy by stát měl nově zajistit nákup a prodej domů pro kubánské občany. Není zde však zmínka o tom, jak bude systém fungovat, jaká budou omezení a jak to bude s daněmi, což je důležité pro posouzení rozsahu změn. Tyto detaily zřejmě budou zveřejněny, až ve chvíli, kdy je přijme parlament jako zákon.

Stát rovněž hodlá podpořit obyvatele ve vytváření družstev, která by fungovala jako středně velké společnosti s mnoha zaměstnanci. V současnosti tyto subjekty fungují jen v zemědělství. Nově umožní stát těmto podnikům prodávat produkty spotřebitelům nebo majitelům podniků přímo, aniž by působil jako zprostředkovatel prodeje. Družstva také budou moci rozhodovat o výši platů pro zaměstnance.

V tržní ekonomiku se Kuba jen tak nezmění

Reformy mimo jiné posilují soukromé podnikání a mají omezit roli státu. Prezident Raúl Castro však zdůraznil, že cílem reforem je pouze úprava socialistického systému hospodářství, a ne přijetí principů volného trhu. Některé reformy se již rozběhly. Patří mezi ně snižování počtu státních zaměstnanců a rozšíření možnosti soukromého podnikání či pronájem půdy farmářům. Soukromníci by také měli mít možnost získat úvěr na své podnikání.

Kuba má přes pět milionů obyvatel a přes 85 procent pracovních sil pracuje ve státním sektoru. Stát dominuje téměř celé ekonomice. Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru je 20 dolarů (asi 340 korun), obyvatelé však mají na oplátku zdarma vzdělání a zdravotní péči, levné bydlení, dopravu a základní potraviny. Reformy však nově zahrnují i snižování subvencí, což mezi Kubánci vyvolává nejvíce obav. Subvence od státu mají nově získávat jen ti, kteří je nejvíce potřebují, jako děti, nemocní a staří.