Německo podepsalo se Švýcarskem smlouvu o zdanění vkladů

Berlín/Curych - Ministři financí Německa a Švýcarska podepsali smlouvu o zdanění peněz, které mají němečtí občané na tajných kontech ve švýcarských bankách. Bilaterální smlouva, která ještě čeká na souhlas v parlamentu, by měla německé státní pokladně přinést miliardy eur a švýcarský bankovní sektor donutit respektovat zájmy Německa. Smlouva by ale mohla v horní komoře německého parlamentu narazit na odpor.

„Oba jsme přesvědčeni, že jsme touto smlouvou správně vyřešili otevřené dilema, které někdy nepříznivě ovlivňovalo vztahy mezi Švýcarskem a Německem,“ uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Smlouvu podepsal se švýcarskou viceprezidentkou Eveline Widmerovou-Schlumpfovou, která je i ministryní financí.

Smlouva by mohla vyřešit diplomatickou roztržku, která vyvrcholila ve chvíli, kdy jeden švýcarský politik přirovnal bývalého německého ministra financí k nacistovi. Podobnou smlouvu o regulaci nezdaněných vkladů už ale Švýcaři podepsali i s Velkou Británií a chystá se podpis s dalšími zeměmi, včetně Spojených států.

Video Německo zdaní tajná konta Němců ve Švýcarsku
video

Německo zdaní tajná konta Němců ve Švýcarsku

Němci mají na tajných kontech ve Švýcarsku peníze odhadem za 150 miliard franků (přes tři biliony korun). Německou vládu vede k repatriaci vkladů a k doplacení daně mimo jiné i zhoršující se dluhová krize, která nutí Německo financovat zadlužené země na periferii eurozóny.

V posledních letech se Švýcarsko dostalo pod tlak velkých evropských zemí, aby zrušilo tradici bankovního tajemství a přijalo mezinárodní normy, které umožňují vyhledávat daňové úniky. Podařilo se mu však odvrátit hrozbu automatické výměny informací o konkrétních účtech ve prospěch konceptu srážkové daně, která zachová anonymitu účtů. Berlín a Londýn se po letech tlaku nakonec spokojily s tím, že získají přístup k rychlým a značným rozpočtovým příjmům.