Ekonomika USA téměř stagnuje, další škrty už jsou nebezpečné

Washington - Růst americké ekonomiky se téměř zastavil a hospodářství se ocitlo na pokraji stagnace. Před společným hospodářským výborem Kongresu to oznámil šéf tamní centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Fed je podle něj připraven ekonomiku znovu podpořit, Kongres už by ale neměl pokračovat ve výdajových škrtech. Pro tak slabou ekonomiku by to mohlo být nebezpečné.

Zlepšující se spotřebitelská důvěra ani lepší nálada v průmyslu nepomohly zastavit akciové trhy v dalším propadu. Už přes rok potápí nejen Spojené státy řecká dluhová krize. Investoři se zbavují hlavně bankovních titulů. Lepší náladu měl na trhy přinést dnešní projev šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho v kongresu. To se ale nestalo. 

„Měnový výbor centrální banky bude nadále pozorně vyhodnocovat vývoj ekonomiky a je připraven učinit další opatření, pokud to bude nutné, aby podpořil silnější hospodářské oživení v kontextu cenové stability,“ sdělil Bernanke zákonodárcům. Ekonomice podle něj brání v růstu špatná situace na trhu práce v USA a dluhová krize v eurozóně. „On zůstal u těch frází z předchozích období o tom, jak je americká centrální banka připravena učinit kroky, aby byl podpořen růst,“ komentoval Petr Zajíc, portfolio manažer Pioneer Investments.

Video Ekonomika USA stagnuje
video

Ekonomika USA stagnuje

Nesnižujte výdaje tak rychle

Američané ve snaze zabránit dalšímu růstu zadlužení přistoupili v poslední době k celé řadě úsporných opatření. Bernanke je ovšem vyzval, aby v krátkodobém výhledu nesnižovali výdaje tak rychle jako dosud. A to ani za předpokladu, že řeší snižování rozpočtového deficitu ve výhledu na několik let. Úsporná opatření a přetrvávající vysoká nezaměstnanost mají podle šéfa Fedu nepříznivé dopady na spotřebitelskou důvěru. Právě spotřebitelé jsou ale pro ekonomiku nejdůležitější, protože jejich výdaje tvoří v USA podstatnou část růstu hrubého domácího produktu. Na spotřebitele doléhají potíže na realitním trhu i horší přístup k úvěrům.

Vývoj indexů na Wall Street by ještě mohla ovlivnit statistika z amerického trhu práce, která bude zveřejněna v pátek. Do té doby bude tempo akciových trhů udávat strach z vývoje v Řecku a nervozita na hlavních světových trzích.