Každý Čech dnes kvůli státu dluží 138 tisíc korun

Praha - Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce září zvýšil o téměř 113 miliard korun na 1,457 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 138 tisíc korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí.

Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o 72 miliard korun, loni od září do konce prosince dluh poklesl. V samotném třetím čtvrtletí dluh stoupl o necelých 44 miliard korun. Během loňského roku se státní dluh zvýšil o téměř 166 miliard na 1,344 bilionu korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Video Reportáž Michaely Polákové
video

Reportáž Michaely Polákové

Česko prodává dluhopisy

Ministerstvo financí emitovalo během tří čtvrtletí státní dluhopisy na domácím trhu za 132,5 miliardy korun. „Tímto došlo k využití 68,3 procenta plánovaného ročního maximálního limitu pro domácí emisní činnost,“ uvedlo ministerstvo. Celkový nárůst peněžních instrumentů v oběhu za tři čtvrtletí činil 29,9 miliardy korun.

V oblasti zahraničního financování nedošlo podle ministerstva v průběhu třetího čtvrtletí k žádným změnám ve srovnání s druhým čtvrtletím. Celkem tak objem zahraniční emisní činnosti za první tři čtvrtletí 2011 dosáhl 0,9 miliardy korun. V prvním čtvrtletí úřad doprodal variabilně úročený dluhopis v eurech z vlastního portfolia, a to ve výši 37,5 milionu eur (926,9 milionu korun). „Dále ve třetím čtvrtletí došlo k čerpání čtyř tranší půjček od Evropské investiční banky v hodnotě 2,7 miliardy korun. Ke konci třetího čtvrtletí je celkem načerpáno 3,3 miliardy korun půjček od Evropské investiční banky,“ uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo si letos půjčí 220 miliard korun

Krátkodobý státní dluh klesl ve třetím čtvrtletí o 0,4 procentního bodu na 16,6 procenta, čímž byla podle ministerstva financí udržena cílová hranice 20 procent. Průměrná splatnost státního dluhu ke konci září klesla na 5,8 roku. V letošním roce si chce ministerstvo financí půjčit 220 miliard korun, v roce 2012 téměř 219 miliard a v roce 2013 si hodlá půjčit 207 miliard korun. Na zahraničních trzích si chce letos půjčit maximálně 40 procent z hrubé výpůjční potřeby vlády, tedy zhruba 88 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2011.

Ministerstvo letos rovněž vydalo pilotní emisi státních dluhopisů pro občany. Původní plánovaný objem činil 10 miliard korun. Lidé si nakonec objednali dluhopisy za více než 21 miliard korun.