Ahold získal Národní cenu kvality

Praha – Vítězem letošního ročníku Národní cena kvality a držitelem titulu Excelentní firma se stal maloobchodní řetězec Ahold. Prvenství ve veřejném sektoru pak získal Magistrát města Děčín. Národní cena kvality je přitom jedno z nejprestižnějších ocenění, které mohou firmy získat. Každoročně se uděluje v osmdesáti zemích světa a kritéria jsou všude stejná.

Soutěž označují samotné firmy jako podnikatelskou olympiádu. Zápolí přitom hned v několika disciplínách. Hodnotí se spokojenost zaměstnanců, cíle managementu, ale i vztah k životnímu prostředí. „Celkem 80 procent respondentů, manažerů, v anketě odpovědělo, že je pro ně zásadní na prvním místě kvalita jejich výrobků a služeb. A teprve na dalších místech cena a marketing,“ uvádí předseda Rady kvality ČR Robert Szurman. 

Titul Excelentní firma získal i výrobce automobilových součástek Bosch Diesel, automobilka Hyundai a strojírenská firma Kermi. Podle organizátorů je ocenění ale zároveň velký závazek. Podniky totiž nesmí jít s kvalitou dolů, ani pokud ekonomika zpomalí. „Výkyvy by se u nich neměly objevit, protože musí předvídat. A pokud dokáží dobře předvídat vývoj na trzích, tak se jim krize aspoň trochu vyhne,“ vysvětluje předseda představenstva Sdružení pro oceňování kvality Pavel Ryšánek. 

2 minuty
Národní cena kvality
Zdroj: ČT24

Firmy přiznávají, že za oceněním jsou roky tvrdé práce a příprav. Zároveň je to pro ně ale nejlepší reklama. „Ve všech zemích, kde se tato cena uděluje, je to pro nás konkurenční výhoda,“ říká manažerka firmy Aramark Kateřina Bohunická. Tradice udělování Národní ceny kvality vznikla v Japonsku v roce 1951. Od osmdesátých let se rozdává ve Spojených státech a v Evropě. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 2 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 12 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
před 22 hhodinami

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Inflace v dubnu zpomalila na 1,8 procenta, byla nejnižší za sedm let

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně stouply o 1,8 procenta. Inflace tak zpomalila z březnových 2,7 procenta. Nižší byla naposledy v březnu 2018. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, vyplývá z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici předpokládali meziroční inflaci těsně nad dvěma procenty. Konečnou hodnotu zveřejní ČSÚ v úterý 13. května, v předchozích měsících pokaždé potvrdil svůj předběžný odhad.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...