Bankéři nemají zájem o levné úvěry od ECB

Londýn - Evropské banky asi nebudou příliš stát o nový úvěrový program LTRO (Longer-Term Refinancing Operations), který se příští týden chystá spustit Evropská centrální banka (ECB). Ta nabídne levné tříleté úvěry v objemu asi 614 miliard eur (zhruba 15,7 bilionu korun) a obecně se má za to, že banky úvěry využijí na nákup dluhopisů zadlužených zemí eurozóny. Bankéři ale podle listu Financial Times (FT) tvrdí, že je to pro ně neatraktivní.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Ralph Orlowski

ECB před nedávnem uvedla, že bankám nabídne levné úvěry, aby jim pomohla překlenout napětí na trzích a dostat se bez problémů k penězům. Odhaduje se, že asi polovina z 614 miliard eur, které ECB naposledy nabízela v roce 2009, a to jako jednoleté úvěry, se použila na nákup státních dluhopisů ohrožených zemí, jako je Řecko či Španělsko.

Jak ale banky tentokrát využijí chystané tříleté úvěry, o tom se teď na trhu vedou živé diskuze. Některé vlády doufaly, že banky budou chtít za levné peníze opět koupit státní dluhopisy s mnohem vyšším výnosem. Tím by jednak pomohly samy sobě k zajímavému zisku, zároveň by ale pomohly vládám ve snaze zajistit si další finanční zdroje.

Očekávat něco takového je ale podle FT přílišný optimismus. List cituje britskou banku Barclays, podle které je mylné se domnívat, že tímto způsobem lze krizi vyřešit. Bankéři očekávají, že z nabízených 614 miliard eur by si banky mohly vzít tak 160 až 250 miliard eur.

Před dvěma lety si banky mohly od ECB vypůjčit peníze za jedno procento a investovat je do nákupu státních dluhopisů s vyšším výnosem. Tehdy se ale státní dluhopisy ještě považovaly za téměř bezrizikovou investici, což se dnes s ohledem na situaci Řecka nedá říci. Banky tehdy mohly inkasovat rozdíl ve výnosech, což je klasický „carry trade“. Za současné situace ale transakce „carry trade“ banky nelákají, píše FT.

Eurozóna
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Sean Gallup

Francouzská banka Société Générale spočítala, že banky měly na konci září v portfoliích dluhopisy zadlužených zemí z periferie eurozóny v objemu asi 455 miliard eur. To znamená, že zájem o ně klesá, protože ještě na začátku roku tento objem činil asi 497 miliard eur. Zdroj z bankovního světa ve Francii listu řekl, že nápad kupovat za úvěry ECB opět dluhopisy zemí z periferie eurozóny se nepovažuje za rozumný. Nahlas to ale podle něj nikdo neřekne.

Nadšení z levných peněz od ECB zřejmě nesdílí ani Italové

Ředitel banky UniCredit Federico Ghizzoni tento týden řekl, že není logické použít peníze od ECB na nákup dalších státních dluhopisů. Lepší by podle něj bylo peníze použít na úvěry v reálné ekonomice.