Zisk ČEZu loni citelně vylepšily i zahraniční akvizice

Praha - Zahraniční akvizice energetické společnosti ČEZ v loňském roce vytvořily souhrnný provozní zisk (EBITDA) téměř 11 miliard korun. To je o dvě miliardy více než v roce 2010. ČEZ již ze svých zahraničních firem získal zpět téměř 80 procent prostředků, které do nich předtím vložil. Celkový čistý zisk ČEZu loni činil necelých 41 miliard korun.

Eva Nováková, mluvčí ČEZu

„Rok 2011 byl zatím nejúspěšnějším rokem zahraničních akvizic ČEZu.“


ČEZ jede v Turecku i V Rumunsku

ČEZ loni dokončil první etapu výstavby větrných parků Fantanele/Cogealac v Rumunsku a zahájil budování druhé části. „Za rok 2011 vygeneroval park provozní zisk již přesahující jednu miliardu korun,“ uvedla Nováková. ČEZ nyní v Rumunsku provozuje 155 větrných turbín, což jsou téměř dvě třetiny plánovaného instalovaného výkonu 600 megawattů.

„Dařilo se nám také v Turecku, kde naše dceřiné společnosti dosáhly provozního zisku přes 2,4 miliardy Kč, což je o jednu miliardu korun více než v předešlém roce,“ dodala mluvčí. ČEZ v listopadu zahájil v Turecku výstavbu paroplynové elektrárny Egemer o instalovaném výkonu 872 MW.

Do hledáčku ČEZu v zahraničí se dostaly obnovitelné zdroje

Nyní se chce ČEZ v zahraničí soustředit zejména na obnovitelné zdroje. V prosinci koupil většinový podíl v polském developerovi větrných parků Eco - Wind Construction Polsko, který má ve svém portfoliu projekty větrných farem o celkovém instalovaném výkonu přes 700 megawattů.

V Albánii se situace ČEZu komplikuje

Na problémy ovšem ČEZ narazil počátkem letošního roku v Albánii. Albánská distribuční společnost CEZ Shpërndarje patřící do Skupiny ČEZ čelí na tamním trhu potížím. Místní regulátor totiž meziročně zvýšil o 91 procent ceny elektřiny z produkce státní firmy, která je monopolním dodavatelem právě pro CEZ Shpërndarje. Společnost tak od ledna vykazuje ztrátu a ČEZ už dokonce vyzval k řešení situace i Světovou banku.

ČEZ v současnosti vlastní 76 zahraničních společností s téměř 14 tisíci zaměstnanci v osmi zemích střední a jihovýchodní Evropy a Turecku. Do tržeb Skupiny ČEZ přispívají tyto společnosti 67 miliardami korun a na stálých aktivech se podílejí jednou čtvrtinou.