Aukce povolenek přinese rozpočtu pět miliard

Praha - Aukce emisních povolenek by v příštích třech letech měly pomoct snížit rozpočtový schodek o zhruba pět miliard korun, uvedl ministr Tomáš Chalupa (ODS). Jedná se o polovinu z předpokládaného celkového výnosu dražeb, druhou musí stát podle pravidel EU použít na opatření ke zlepšení životního prostředí. Peníze by chtěl ministr v první řadě použít na dotace na zateplování domů, nově včetně novostaveb. Podle ministerstva financí budou prioritou energetické úspory ve veřejných budovách.

„Hlavním cílem této vlády je konsolidace veřejných rozpočtů, proto druhá polovina výnosů umožní, jako příjem státního rozpočtu, snížení schodku státního rozpočtu. Opatření bude platné po celé obchodovací období 2013-2020,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Ministerstvo chce více zateplovat

Ministerstvo financí podle Jakoba podporuje v rámci druhé poloviny zejména opatření na zateplení veřejných budov, která budou dlouhodobě generovat úspory provozních nákladů z veřejných rozpočtů. „Můj resort by jak známo preferoval, aby tyto prostředky směřovaly primárně na program v oblasti úspor energií, který by vycházel ze zkušeností se Zelenou úsporám,“ řekl ministr Chalupa. V lednu představil plán, podle kterého by část peněz měla směřovat jako dotace do rodinných domů a bytů, příčemž nově i do novostaveb, a část do veřejných budov. V Zelené úsporám stát rozdá celkem zhruba 20 miliard.

Konkrétní rozhodnutí o využití výnosu z prodeje povolenek podle nových pravidel bude dáno zákonem o podmínkách obchodování s povolenkami, který Chalupa hodlá předložit vládě v polovině května.

Stát by podle ekologického sdružení Hnutí Duha měl investovat do energetických úspor, nový program by se měl týkat soukromých i veřejných budov. Podle ředitele sdružení Vojtěcha Koteckého ale ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odčerpáváním peněz poškozuje rozpočet: „Stát by na daních za stavební práce a výrobu materiálu vybral zhruba stejně, jako do takového programu vloží. Poměrně malá pomoc - například bezúročné půjčky - totiž řadě rodin umožní, aby šly do projektů několikanásobně větších, než kolik činí státní příspěvek. A hlavně - takový program ušetří rodinám na vytápění tisíce korun ročně a srazí naši nechtěnou závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.“

Výnosy z povolenek by pak ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) směřoval do snižování emisí tuzemského průmyslu. V březnu uvedl, že především teplárenská přenosová soustava se potýká s velkými energetickými ztrátami. Investice do zlepšení těchto systémů by se podle něj mohly vyplatit víc než investice do úspor u konečných spotřebitelů.

V tuto chvíli není jisté, kolik přesně budou výnosy z emisních povolenek za roky 2013 až 2020 činit. Původně se počítalo s více než 100 miliardami korun, cena povolenek v minulých měsících ale výrazně klesla. Podle propočtů ministerstev by v prvním roce obchodování, tedy v roce 2013, měl výnos činit 2,9 miliardy korun. V roce 2014 zhruba 3,6 miliardy korun a v roce 2015 asi 4,3 miliardy.