Hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska kleslo o dva stupně

Madrid – O dva stupně z A na BBB+ snížila ve čtvrtek mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska. Agentura krok odůvodnila očekáváním, že deficit státního rozpočtu se bude zhoršovat víc, než se dosud předpokládalo.

Výhled úvěrové spolehlivosti hodnotí agentura negativně. Vláda podle názoru Standard & Poor's bude muset zvýšit finanční podporu bankovního sektoru. Agentura Moody's hodnotí Španělsko o jeden a agentura Fitch o dva stupně výše než Standard & Poor's, obě agentury rovněž s negativním výhledem.   

Standard & Poor's rovněž snížila o jeden stupeň krátkodobý rating Španělska z A1 na A2. Riziku je podle agentury vystavena fiskální pružnost a výkonnost Španělska, stejně jako zátěž státního dluhu.

Úryvek zprávy agentury Standard & Poor's

„Oproti našim předchozím hodnocením se ve Španělsku zhoršuje prognóza rozpočtového deficitu v období let 2011-15 a stoupá pravděpodobnost, že vláda bude muset poskytnout další podporu bankovnímu sektoru.“


Standard & Poor's rovněž přehodnotila svou předpověď vývoje letošního hrubého domácího produktu Španělska. Místo růstu 0,3 procenta očekává pokles 1,5 procenta. Agentura varuje, že bude-li slábnout politická podpora reformního kurzu a nezvýší-li se konkurenceschopnost španělské ekonomiky, bude se rating dál snižovat.