Buffet chystal obří akvizici

Omaha - Americký investor Warren Buffett ujišťoval akcionáře své společnosti o svém dobrém zdraví a řekl, že jeho firma Berkshire Hathaway je připravena jej v případě potřeby nahradit. Na výroční valné hromadě své firmy se také svěřil, že v poslední době zvažoval jednu ze svých největších akvizic. Ta ale nevyšla.

Otázky akcionářů ohledně Buffettova zdraví se čekaly nejvíc, objevily se ale až ve druhé polovině setkání takřka 40 tisíc akcionářů. Buffett 17. dubna oznámil, že u něj lékaři zjistili rakovinu prostaty v raném stadiu. O víkendu s poukazem na vysokou míru přežití u tohoto typu rakoviny označil nález za „drobnou potíž“. „Cítím se ohromně, baví mě, co dělám,“ řekl Buffett akcionářům. Dodal, že se v červenci plánuje podrobit ozařování, léčení by však nemělo mít na jeho aktivitu žádný větší vliv. „Možná mám o něco méně energie, to ale může znamenat, že dělám méně hloupostí,“ řekl.

Už v dopise rozeslaném před valnou hromadou Buffett sdělil, že správní rada firmy bude schopna v případě potřeby vybrat jeho nástupce a že má dva kandidáty, které ale neidentifikoval. Vehementně odmítl návrh, aby firma každoročně informovala, jak je připravena jej nahradit. Loňská valná hromada byla ve znamení rezignace Buffettova favorizovaného kandidáta na nástupce Davida Sokola, který z firmy kvůli skandálu odešel.

Warren Buffett
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: MATTHEW CAVANAUGH

Buffet řekl, že v nedávné době uvažoval o akvizici za více než 20 miliard dolarů a byl ochoten prodat kvůli ní i některé investice Berkshire Hathaway. „Mohlo to nastat, ale myslím, že už k tomu nedojde,“ konstatoval podle agentury Reuters. Nenaznačil, o jakou firmu šlo, převzetí v takové hodnotě by se ale bylo blížilo jeho největší transakci, koupi železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe z roku 2010 za 26,5 miliardy dolarů (510 miliard korun).

Tak velká akvizice by odčerpala více než polovinu z hotovostních zásob Berkshire Hathaway v sumě 37,8 miliardy dolarů. Buffett dal najevo, že by chtěl udržet hotovostní rezervu kolem 20 miliard dolarů. K investicím do informačních technologií řekl, že mu zatím stačí investice do akcií IBM, jichž měla Berskhire Hathaway na konci loňského roku za 11,7 miliardy dolarů. Uvedl, že do gigantů jako Apple a Google inestovat neplánuje.

Letošní valné hromady se poprvé zúčastnili finanční analytici. Jejich otázky se týkaly převážně složitých technických aspektů oboru.

Buffett stál před více než 50 lety u zrodu Berkshire Hathaway a v 60. letech původně textilní společnost s nynější viceprezidentem Charliem Mungerem začal měnit a učinil z ní investiční konglomerát. Jeho tržní hodnota přesahuje 200 miliard dolarů a společnost má asi 80 provozních divizí jako pojištění, chemický průmysl, výrobu nábytku nebo maloobchod. Buffett se pravidelně objevuje na prvních místech mezi nejbohatšími lidmi světa podle žebříčku časopisu Forbes. Letos obhájil s hodnotou majetku 44 miliard dolarů třetí místo za mexickým telekomunikačním magnátem Carlosem Slimem a zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem.