KI podala návrh na insolvenci, městské části přijdou o miliony

Praha - Společnost Key Investments (KI) podala sama na sebe návrh na insolvenci. Krok učinila v pátek 29. června u Městského soudu v Praze. Největším věřitelem firmy je podle návrhu v současné době společnost Sokolovská uhelná, své prostředky společnosti svěřily i některé pražské městské části. Například Praha 10 chce škodu vymáhat i po zástupcích Key Investments. Zprávu přinesl server Týden.cz.

Situace vyžadovala podání návrhu

„Rozhodli jsme se uskutečnit tento krok, protože to situace firmy vyžadovala a byly naplněny všechny zákonné podmínky. Cenné papíry, které jsme pro klienty spravovali, jsou z 99 procent převedeny jinam,“ sdělil deníku předseda představenstva Key Investments Daniel Brzkovský, jenž rovněž návrh na insolvenci podal.


Největším věřitelem Sokolovská uhelná

Největším věřitelem firmy je podle návrhu v současné době společnost Sokolovská uhelná, dluh činí více než 51 milionů korun. Současný majetek Key Investments je nyní prakticky nulový a Česká národní banka jí uložila pokutu 800 tisíc korun.

Deník uvádí, že pronajatá kancelář společnosti na Václavském náměstí je již prázdná. „V současné situaci bylo dále neúčelné provozovat kancelář. Nemizíme někde v mlze. Dál funguje doručovací adresa i můj mobilní telefon. Samozřejmě že vyřizuji i emaily,“ potvrdil Brzkovský.

Společnost má zajímavou minulost

Firma Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli údajnému zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a také spekulacím o kapitálové účasti v pražském fotbalovém klubu Slavia. O firmě se hovořilo i v souvislosti s tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kocourkem (ODS). Kauza vyvrcholila jeho odchodem z vlády.

Žonglérský kousek

Mezi nejznámější obchody Key Investments podle serveru Týden.cz je nutné zařadit „žonglérský kousek“ se svěřenými prostředky pražských městských částí 6, 10 a 13. Její představitelé si za stamiliony nakoupili dnes téměř bezcenné neobchodovatelné dluhopisy majitele slávistického fotbalového stadionu E-Side a velmi problematické cenné papíry Viachemu šíbra Petra Sisáka. Před několika týdny se zástupci obcí na setkání věřitelů E-Sidu navíc dozvěděli, že jejich investice je zřejmě totálně v prachu. Současní majitelé E-Sidu, společnost Natland, jim totiž navrhla odepsání sedmdesáti až devadesáti procent jejich pohledávek. V případě Prahy 10 to reálně znamená ztrátu 90 milionů korun. Kvůli těmto velmi podivným obchodům nebyl doposud nikdo stíhán, dodává Týden.cz.

Praha 10 firmě svěřila přes 200 milionů korun, zpět dostala jen zlomek. „Vše pečlivě sledujeme a škodu budeme vymáhat i po jednotlivých přestavitelích společnosti,“ řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Podobnou částku u Key Investments uložila také Praha 6. Jedinou pražskou městskou částí, které KI vyplatila všechny investované peníze včetně úroků, byla Praha 13.