Desítky zraněných při protivládní demonstraci v Madridu

Madrid - Střelbou gumovými projektily a obušky rozehnala v noci na dnešek španělská policie bojovně naladěné zbytky demonstrantů v Madridu, kteří se ve čtvrtek zapojili do mohutného protestu proti vládním úsporným opatřením. Dav se pokoušel proniknout k budově parlamentu. Policisté zakročili v oblasti náměstí Puerta del Sol v samém centru Madridu. Nejméně 39 lidí bylo zraněno. Španělé protestovali proti vládním úsporám a škrtům i v dalších osmdesáti městech po celém Španělsku. Vyzvali je k tomu odboráři, kteří hrozí generální stávkou.

Podle policie se dav pokusil proniknout k budově parlamentu a strážci pořádku museli použít kromě gumových projektilů i obušky. Při potyčkách bylo zraněno podle informací serveru ElMundo.es 39 lidí včetně jednoho policisty. 15 lidí policie zatkla. Mezi zadrženými byli i mladiství.

Na protest proti rozpočtovým škrtům a úsporám se ve čtvrtek ve Španělsku demonstrovalo na osmdesáti místech, podle médií do ulic vyšlo celkem 1,5 milionu lidí. Vláda minulý týden oznámila úsporná opatření, jimiž chce ušetřit 65 miliard eur. Odbory reagovaly výzvou k demonstracím, které nyní postihly Španělsko s rostoucí intenzitou.

Odbory volají po změně politické reprezentace. Ta stávající podle nich přinesla „brutální pokles živtoní úrovně“ obyvatel Španělska. Odbory dále žádají vládu, aby alespoň vypsala referendum, když už se dopouští „demokratického podvodu“. Kabinet premiéra Mariana Rajoye totiž podle nich prosazuje věci, které neměl v programu.

Podle španělského kabinetu je země sužovaná vážnými hospodářskými problémy a musí šetřit. Škrty jsou součástí plánu rozsáhlejšího úsporného balíčku zaměřeného na snížení státní zadluženosti. Problémy mají i španělské banky, kvůli nimž Madrid musel partnery v eurozóně požádat o finanční pomoc.

Video Protivládní demonstrace v Madridu
video

Protivládní demonstrace v Madridu