Moody's chválí Česko za vysokou vzdělanost a pokročilou infrastrukturu

New York - Nižší mzdy ve srovnání se západní Evropou, vysoká úroveň vzdělanosti a pokročilá základna infrastruktury - to jsou hlavní důvody, díky nimž je Česká republika atraktivní zemí pro zahraniční investory. Uvádí to výroční zpráva mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service, v níž agentura zdůvodňuje, proč stanovila hlavní rating ČR na stupni A1 se stabilním výhledem.

Zpráva je pouze aktualizací pro finanční trhy, žádnou změnu ratingu tedy neobsahuje. Agentura ve své zprávě českou ekonomiku hodnotí jako odolnou po stránce hospodářské, institucionální i finanční.

Agentura ve zprávě například poznamenává, že hodnocení vysoké ekonomické odolnosti odráží stabilní příjmovou konvergenci, které Česká republika v posledních letech dosahovala ve vztahu k průměru Evropské unie.

Relativně nízké mzdy, vysoká úroveň vzdělanosti a pokročilá základna infrastruktury, která českou ekonomiku úzce spojuje s jádrem Evropy, činí zemi přitažlivou pro zahraniční investice.

Hodnocení vysoké institucionální odolnosti se opírá o pokročilou ekonomickou a finanční integraci se zeměmi EU, což podle Moody's prospívá dalšímu rozvoji kvality institucí a posiluje strategický rámec organizací veřejného sektoru.

Klíčovou úvěrovou odolnost agentura vidí ve vysoké důvěryhodnosti fiskální politiky, což opírá především o historii fiskální střídmosti.