Vypukla největší soudní bitva mezi Samsungem a Applem

San José - V kalifornském San José začala klíčová soudní bitva o patenty mezi firmami Apple a Samsung. Je to vůbec největší spor, který kdy mezi sebou dvě technologické firmy vedly. Jde v něm o miliardy dolarů a o nadvládu nad jedním z nejdůležitějších a nejlukrativnějších trhů na světě.

Do boje vytáhl loni Apple, když obvinil svého jihokorejského konkurenta z toho, že okopíroval design Applu u svých telefonů a tabletů. U federálního soudu proto žádá kompenzaci ve výši dvou a půl miliardy dolarů, dostat by ale mohl i víc.

„Odškodnění by se mohlo vyšplhat až na několik miliard dolarů - celková částka by se totiž mohla znásobit až třikrát, pokud by soud rozhodl, že Samsung všechno dělal úmyslně,“ tvrdí Čchang Chun, americký patentový advokát.

Samsung má strach z neúspěchu

Samsung navíc už v předkole bitvy utrpěl první porážku. Na začátku července totiž soudkyně Lucy Kohová předběžně zakázala prodej tabletů Samsung Galaxy a telefonů Nexus na americkém trhu. Právníci Samsungu se teď obávají, že porotu tento verdikt ovlivní. Neprospěje jim ani to, že soud se odehrává na americké půdě.  

„Členové poroty jsou lidé z Kalifornie. Takže ve sporu korejské společnosti s místní firmou, která dává práci spoustě lidí, nemůžeme vyloučit, že porota bude rozhodovat nacionálně,“ doplňuje Hoon Lee Chang, americký patentový advokát.

Podle právníků má navíc Apple i velkou oporu v amerických zákonech. Podle řady lidí je patentový zákon pojat příliš široce a dává převahu tomu, kdo si patent zaregistruje první. „Teď má de facto Apple patent na všechna zařízení obdélníkového tvaru se zaoblenými hranami. Ale dá rozum, že takový design může vymyslet kdokoli jiný i bez toho, aby Apple kopíroval,“ říká Charles Babcock z Information Week.

Samsung: Telefony vyvíjíme od 90. let, Apple nás chce potlačit

Samsung se brání tím, že telefony vyvíjí od 90. let, zatímco Apple přišel se svými produkty na trh až v roce 2007 a teď chce konkurenta potlačit v rozporu s pravidly byznysu. Primárně se totiž hraje o převahu na dvousetmiliardovém americkém trhu.

„Pokud by měl Samsung platit miliardy dolarů, byl by to velký zásah do jeho chodu. Kteroukoli jinou menší firmu by to pravděpodobně položilo,“ upozorňuje Babcock.

Samsung nespoléhá jen na soud v Americe a v protiofenzivě žaluje Apple u soudů v Německu a v Británii. Podle analytiků si tak obě firmy připravují pozici pro mimosoudní vyrovnání. Stejně se totiž zatím postupovalo ve většině podobných případů.

2 minuty
Reportáž Miloše Minaříka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 1 hhodinou

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
07:59Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 15 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
včera v 21:02

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
včera v 20:19

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánovčera v 19:26
Načítání...