Rating Slovinska padá a spekuluje se o nutnosti finanční pomoci

Lublaň/New York - Mezinárodní ratingové agentury Moody's a Standard & Poor's snížily hodnocení závazků Slovinska. Moody's jej srazila až k blízkosti spekulativní kategorie a dokonce vyjádřila obavu, že by Slovinsko při dalším zhoršování ekonomické a finanční situace mohlo potřebovat zahraniční finanční pomoc.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Soren Wibeck

Moody's snížila hlavní dlouhodobý rating Slovinska o plné tři stupně z A2 na Baa2 kvůli obavám o tamní bankovní sektor a růst vládních úvěrových nákladů. Nová známka je už jen dva stupně od neinvestiční kategorie, která znamená, že do cenných papírů země nemohou investovat bezpečné fondy.

Tři největší slovinské banky nyní usilují o získání státní finanční podpory. Podle Moody's budou tyto banky pravděpodobně potřebovat pomoc v objemu dvou až osmi procent hrubého domácího produktu. „Spolu se zhoršujícím se makroekonomickým prostředím to zesiluje rizika a otevírá možnost, že by země mohla potřebovat finanční pomoc,“ uvedla Moody's.

S&P snížila rating země o jeden stupeň na A z dosavadní známky A+. Výhled ratingu je ale nadále negativní, což znamená, že agentura počítá s dalším zhoršením. Na úrovni A hodnotí Slovinsko i třetí velká světová agentura Fitch.

S&P vedle problémů bank poukázala na rostoucí politickou polarizaci a nejistotu. To podle ní ohrožuje plány nezbytných strukturálních reforem - slovinská vláda hodlá v letošním roce snížit rozpočtový deficit na 3,5 procenta HDP z loňských 6,4 procenta HDP. V příštím roce by měl schodek klesnout až na 2,5 procenta HDP.

Slovinsko bylo první postkomunistickou zemí, která zavedla jednotnou evropskou měnu - v roce 2007.