Tušimice mají problémy, odstaví dva bloky

Tušimice - Uhelná elektrárna Tušimice má problémy se dvěma ze čtyř nově zrekonstruovaných bloků. Ředitel elektrárny Otakar Tuček se domnívá, že jsou poruchové zejména kvůli konstrukční vadě, která způsobuje chvění rotorů turbín. Odstávka každého bloku by měla trvat čtvrt roku. Každý měsíc odstávky by ČEZ stál na tržbách 300 milionů korun. Rekonstrukce elektrárny skončila oficiálně letos na jaře a stála 26 miliard korun. Zprávu přinesly Lidové noviny.

S Tušimicemi ČEZ počítá na dalších třicet let

Tušimice byly zprovozněny v roce 1975 a byly vybrány do trojice uhelných elektráren, s nimiž ČEZ počítá i po očekávaném útlumu těžby hnědého uhlí. Všechny tři elektrárny, Tušimice, Prunéřov a Ledvice, by se měly rekonstruovat na účinnost okolo 40 procent a dostat dalších až 30 let fungování.

Problémová elektrárna má čtyři bloky, každý o výkonu 200 megawattů. První dva se rekonstruovaly v letech 2007 až 2009, zbylé dva teď. Energetická účinnost elektrárny se zvedla z dosavadních 34 na 39 procent a emise klíčových škodlivin mají klesnout o 70 až 90 procent. Ve výsledku by se měla snížit i roční spotřeba z dosavadních 5,5 milionu tun uhlí na 4,75 milionu.

První dva dříve rekonstruované bloky mají problémy s technologií

„Nové zařízení mělo být schopno pracovat zhruba 339 dní v roce. Zatím jsme ale na cca 266 dnech. Vyměňujeme výstupní přehříváky kotlů a také opravujeme turbíny, které mají problém s chvěním rotorů. V kritických otáčkách se při najíždění a sjíždění rotor prohne až o milimetr a začne se dotýkat statoru. V tu chvíli se všechno rozvibruje a zařízení se automaticky vypne,“ vysvětluje Tuček.

Kotel dodávaly Vítkovice, turbínu Škoda Power. Stejní dodavatelé mají obstarat i rekonstrukci sousedního Prunéřova. Problémy s technikou provázejí i další probíhající rekonstrukci v Ledvicích, na níž musel ČEZ dokonce zpomalit práce kvůli problémům s kotlem, který tam dodává firma Alstom. V Prunéřově se ale podle Tučka problémy opakovat nebudou, protože projektanti celý systém nejdřív zkoušejí v počítačovém modelu.

Ledvice mají mít energetickou účinnost okolo 42 procent. Zvýšení účinnosti elektrárny vychází z poznatku, který technici uplatňovali už před sto lety na parních strojích - čím víc se podaří páru zahřát, tím větší se získá výkon a účinnost. V Ledvicích má teplota páry dosáhnout 600 stupňů.

S rekonstrukcí dvou zbývajících tepelných elektráren, Počerad a Chvaletic, naopak ČEZ zatím nepočítá. Svůj díl na tom mají i nejisté dodávky uhlí - zatímco tři rekonstruované elektrárny leží kousek od dvou dolů, které ČEZ ovládá, Počerady a Chvaletice berou uhlí od mosteckého Czech Coalu. Smlouva o zásobování Počerad by měla vypršet letos v zimě a na nové se zatím obě strany nedohodly. V případě Chvaletic se zase uvažuje o uzavření elektrárny už v roce 2016.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 25 mminutami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...