Číňané investují v Africe neeticky

Paříž – Francouzský deník Le Monde si na paškál bere nebývalé zvyšování čínských investic v Africe. Nebezpečí rostoucího vlivu Číny v regionu demonstruje na vraždě čínského ředitele uhelného dolu v Zambii z počátku srpna, k níž došlo během střetů s horníky nespokojenými se svými mzdami.

Nejsou to ale první problémy Číny v Zambii, která je jedním z největších světových producentů mědi. V roce 2010 ve stejném dole Collum reagovali čínští předáci na požadavky horníků ostrou palbou a zranili 12 mužů. O rok později si Zambijci zvolili nového prezidenta Michaela Satu, který je stoupencem vyvážených vztahů mezi svou zemí a Pekingem. Čínské investice v Zambii podle něho mají být „dvousměrnou silnicí“.   

Nejinak hovořila 1. srpna při svém turné po Africe americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Šéfka americké diplomacie se vyslovila pro model partnerství, který „přináší více hodnot a neubírá je“, aniž by přitom jmenovala Čínu. „Spojené státy budou hájit demokracii a univerzální lidská práva, dokonce i tehdy, kdy se může zdát, že je snadnější či výhodnější odvrátit zrak a pokračovat ve využívání zdrojů. Ne všichni se tak chovají, my však ano,“ prohlásila.

Čínští vůdci nepotřebovali dlouho pátrat po tom, kdo se za oním „všichni“ skrývá. Hillary Clintonová se do tohoto tématu totiž nepustila poprvé: Již v roce 2011 při návštěvě Lusaky vyjádřila znepokojení nad „čínskými praktikami při pomoci a investicích v Africe, které nejsou vždy ve shodě s mezinárodními normami transparentnosti“.   

Spojené státy stejně jako Evropa se v Africe chovaly ne vždy příkladně

Clintonová to uznala. Avšak africký kontinent, kde se nachází sedm z deseti nejrychleji se rozvíjejících zemí světa, jeho přírodní zdroje, demografie a dynamičnost jsou dnes předmětem světové pozornosti. Od té doby, co Čína v roce 2009 vystřídala Spojené státy na místě prvního obchodního partnera Afriky, se tento kontinent stal dějištěm čínsko-amerického soupeření. Peking nedávno zdvojnásobil svou úvěrovou linii pro Afriku, která dosáhla 20 miliard dolarů (500 miliard Kč).   

Washington tedy chce získat pozitivní image trvalého přátelství, kdy dbá o sociální pokrok a demokracii, na rozdíl od Číňanů, kteří pouze touží dobývat bohatství z útrob kontinentu. Hillary Clintonová není jediná, kdo na tuto skutečnost reaguje. Rovněž jihoafrický prezident Jacob Zuma v červenci v Pekingu varoval Číňany před takovým modelem obchodní výměny s Afrikou, jenž je „dlouhodobě neudržitelný“. Nejlepším způsobem, jak skoncovat s těmito kritikami, by pro Čínu bylo, kdyby začala jednat novým způsobem, počínaje zvýšením mezd zambijských horníků.