Platby mobilem sdružují americké maloobchodníky

New York - Přední maloobchodní firmy v USA se dohodly, že budou společně vyvíjet vlastní systém placení přes mobilní telefony. Skupina MCX, do které se přidaly také největší řetězec světa Wal-Mart, americká trojka Target nebo další gigant Best Buy, chce vlastní a hlavně univerzální aplikaci. Konkurovat chtějí velkým hráčům, jako je Visa či Google.

Zdroj: Isifa/THE CANADIAN PRESS Autor: Graeme Roy

Sdružení se netají tím, že chce využít momentální situace, kdy v USA zatím nikdo platbám mobilem přímo nedominuje. Nová služba se zde teprve formuje. „Mobilní platby zatím v Americe začínají, když to porovnáte s Evropou nebo některými dalšími místy ve světě, tak tam jsou dál,“ tvrdí mluvčí MCX Jeremy Mullman.

Placení přes chytré telefony v současnosti v USA nabízí vedle gigantů v oblasti platebních karet Mastercard a Visa také Google. I přesto jsou šance na dominanci systému MCX podle analytiků velké. Právě maloobchodníci totiž rozhodují, jaký systém placení se v Americe prosadí.

Ilustrační foto
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Jeff Blackler

14 spojených firem se totiž může opřít o nemalý objem prodeje, dohromady jejich roční tržby v přepočtu činí 20 bilionů korun. A oproti konkurenci navíc své zákazníky dokonale znají. „Dobře vědí, co vás zajímá, znají vaše nákupní preference a mohou vám tak udělat služby šité na míru,“ vysvětlila výhody maloobchodníků hlavní analytička společnosti Forrester Research Denée Carringtonová. „Nějakou slevu nebo bonus vám nabídnou přímo v obchodě a pak ještě přidají věrnostní systém,“ dodala.

Česko v platbách mobilem stále zaostává

Platit bez peněženky se dnes dá také u nás, své systémy zavádí banky, mobilní operátoři i mezinárodní platební firmy. Na rozdíl od ciziny ale v Česku existuje málo obchodníků, kteří tuto službu nabízejí. Zatím je takových míst asi 5 tisíc. Odborníci ovšem očekávají, že do konce roku by se mohly platební terminály rozšířit až do pětiny tuzemských obchodů. Znamenalo by to přibližně destinásobný nárůst.

Video Američtí maloobchodníci se sdružují
video

Američtí maloobchodníci se sdružují