ČEZ musel připojit vodárny, které v Albánii odpojil od sítě

Praha - ČEZ musel v Albánii připojovat zpět k síti všechny vodárny, které v pátek odpojil kvůli vysokým dluhům za elektřinu. Firma tak postupuje kvůli dnešnímu rozhodnutí soudu v Tiraně.

K odpojení vodáren se ČEZ rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou. Odpojení elektřiny vyřadilo z provozu čerpací stanice a omezilo dodávky pitné vody domácnostem i firmám. Pohledávky firmy se zde vyšplhaly na 38 milionů eur (asi 971 milionů korun).

Následně albánský energetický regulátor zahájil proces odebrání licence tamní divizi české energetické firmy ČEZ. Pokud albánská strana dluh neuhradí, nevylučuje firma mezinárodní arbitráž vůči albánským úřadům.

Nakonec však albánská policie během soboty v řadě okresů donutila zaměstnance ČEZ obnovit dodávky elektřiny. Společnost poté večer, na základě soudního rozhodnutí, začala odpojené vodárny opět sama připojovat. „Vzhledem k poslednímu rozhodnutí soudu v Tiraně, CEZ Shpërndarje okamžitě zahajuje opětovné připojování všech vodáren, které byly kvůli vysokým dluhům odpojeny od sítě,“ uvedla česká firma.

Tirana
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ARMANDO BABANI

Albánská policie drží pracovníky ČEZu

Některé pracovníky ČEZu navíc policie zadržela. „Šest našich lidí je stále od včerejška na policii, která na ně uvalila vazbu na základě podání trestního oznámení od vodáren o zneužití pravomoci. ČEZ s tímto postupem zásadně nesouhlasí, jedná se o zásah do fungování soukromé společnosti, distributora, jenž má plné právo odpojit od dodávek elektřiny ty, co jí řádně neplatí,“ zdůraznila mluvčí společnosti Barbora Půlpánová.

ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu, protože tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Divize CEZ Shpërndarje je ztrátová, což se promítá i do hospodaření celé Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš minulý týden uvedl, že nejpravděpodobnějším řešením situace bude odchod ČEZ z Albánie.