Kalousek: Politici by si nyní neměli přidat byť jedinou korunu k příjmu

Praha - O tom, že by poslanci neplatili daně z náhrad, nechce ministr financí Miroslav Kalousek ani slyšet. Zrušení zdanění navrhl v úterý sněmovní rozpočtový výbor. Podle Kalouska společenská situace není rozhodně vhodná k tomu, aby si politici přidali byť jednu korunu reálného příjmu. Poslanci si tímto snaží polepšit a udělat to „nejméně viditelně“.

Kalouskův odmítavý postoj má dva důvody:

Systémový důvod: „Ty náhrady jsou příjem. Politici s nimi také jako s příjmem nakládají.“ A proto podle jeho názoru musí být také jako příjem zdaněny. Podotkl, že ze stejného důvodu navrhoval zdanění u výsluh příslušníků ozbrojených sil nebo příspěvku na bydlení.

Politický důvod: „Já se nedomnívám, že společenská situace je vhodná k tomu, aby si politici přidali byť jednu jedinou korunu reálného příjmu,“ prohlásil. Připustil, že dopady do státního rozpočtu by byly sice okrajové, ale z hlediska symbolického a solidárního přístupu politiků ke společnosti jde o důležitou věc.

Poslanci se bojí si zvýšit platy přímo, tak to zkouší oklikou přes zrušení zdanění

„Pokud se má v ekonomice šetřit, mají jít politici příkladem. A není důvod, aby se k poslanci nepřistupovalo jako ke každému jinému zaměstnanci, ať už státního, či veřejného sektoru,“ říká ekonom Patria Finance David Marek.

„Poslanci si myslí, že jejich tah bude hůře viditelný, a tím pádem lépe průchodný,“ soudí politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.


Poslanecká sněmovna
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Viktor Chlad

Vláda chce růst platů všech ústavních činitelů, výbor přišel s jinou úpravou

  • Nejnižší možnost počítá s platem na úrovni 2,51násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře.
  • Nejvyšší počítá až s trojnásobkem. Kabinet návrh předložil kvůli verdiktu Ústavního soudu, jenž zrušil na podnět soudců ustanovení zákona týkající se soudcovských platů.

Rozpočtový výbor doporučil Poslanecké sněmovně jinou úpravu. Podle ní by rostly platy jen soudcům a státním zástupcům. Koeficient pro soudce by byl 2,75. Platy dalších ústavních činitelů by ještě další dva roky zůstaly stejné. Jejich příjmy by ale stejně vzrostly, protože by se přestaly zdaňovat náhrady.

Zdanění náhrad zavedl zákon od minulého roku a zahrnuje i odvody sociálního a zdravotního pojištění. Například zákonodárci tím tehdy přišli až o pětinu příjmů. I tak jim ale zůstalo více než 60 tisíc korun měsíčně.

Co se platí z náhrad? Letenky, asistent i nový byt

Některé poslanecké náhrady se nedaní již dnes. Jde zejména o výdaje prokazatelně použité na dopravu při tuzemských i zahraničních cestách spojených s výkonem funkce, výdaje na ubytování nebo na plat asistenta. Jenže někteří poslanci využívají náhrady k jiným účelům, než ke kterým jsou primárně určeny, a právě tato část náhrad se nyní daní. Například předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v minulosti přiznal, že část náhrad - tehdy ještě nezdaněných - použil na koupi luxusního bytu. A nevidí na tom nic špatného. Podle svých slov nezná ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval.