Statisíce Portugalců protestují proti škrtům a rekordní nezaměstnanosti

Lisabon - "Vláda nechala lidi o chlebu a vodě a prodává státní majetek za pár šupů," zní ulicemi Lisabonu. Statisíce demonstrantů vyšly do ulic metropole a dalších více než 20 portugalských měst s požadavkem zastavit úsporná opatření nařízená zahraničními věřiteli výměnou za záchranný úvěr. Lidé zároveň žádali odstoupení současné středopravé vlády. Dnešní manifestace jsou prvním velkým protestem od lednového, doposud nejvyššího zvýšení daní. Nařízená úsporná opatření snížila spotřebitelskou poptávku a zvýšila nezaměstnanost na rekordních 17,6 procenta.

V hlavním městě zaplnilo více než 200 tisíc protestujících náměstí před sídlem ministerstva financí a okolní ulice. Vykřikovali hesla jako „Je čas, aby vláda odešla!“, mnoho z nich mělo transparenty například s nápisem „Úspory zabíjejí“ nebo mávali kapesníky, což mělo být symbolické gesto loučení s vládou. Slyšet bylo i píseň Grandola, 40 let starý song spojený s lidovým povstáním z roku 1974, tzv. Karafiátovou revolucí, která svrhla vládu fašistického diktátora Antónia Salazara. 

Demonstrace se konají ve stejnou dobu, kdy v Portugalsku začíná návštěva inspektorů z Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Ti každé čtvrtletí hodnotí, jak země plní stanovené podmínky finanční pomoci a na základě kontroly rozhodují o uvolňování peněz z úvěru. Portugalsko získalo v roce 2011 od EU a MMF slíbeno 78 miliard eur (přes dva biliony korun). Nařízená úsporná opatření, včetně růstu daní a výdajových škrtů, snížila spotřebitelskou poptávku a zvýšila nezaměstnanost na rekordních 17,6 procenta.

Portugalsko rovněž zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století

Portugalsko rovněž zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století. Vláda minulý měsíc zhoršila odhad ekonomického poklesu pro letošní rok na 1,9 procenta. Hrubý domácí produkt země klesne již třetím rokem za sebou. „Tato vláda nechala lidi o chlebu a vodě, prodává státní majetek za pár šupů, aby splatila dluh, který byl dohodnutý zkorumpovanými politiky ve prospěch bankéřů,“ řekl jeden z protestujících v Lisabonu Fábio Carvalho.

Protivládní protesty v Lisabonu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Francisco Seco

„Pokud ne dnes, musí se změnit věci zítra a musíme zůstat v ulicích kvůli pádu vlády.“ Portugalci jsou zatím relativně tolerantní k úsporám ve srovnání se zeměmi jako Řecko, kde jsou různé protesty a stávky velmi časté. V posledních týdnech však odpor k úsporám výrazně vzrostl kvůli dalšímu zhoršení výhledu ekonomiky. Protesty byly zatím převážně klidné, pouze jedna demonstrace v Lisabonu v listopadu skončila střetem s policií a zatýkáním.