Orr byl jako odborník na svůj post jmenován už v březnu. Nyní má nad financemi Detroitu téměř neomezenou moc. Už dříve varoval, že cesta k „finančnímu zdraví“ nebude v tomto případě bezbolestná, píše agentura Reuters.
Detroit se stal největším americkým městem, které kdy požádalo o bankrotovou ochranu před věřiteli. Detroit tak učinil v červenci. Jeho dluh přesáhl 18 miliard dolarů (366 miliard korun). „V současné době jsou věřitelé v situaci, kdy nevědí, kolik dostanou zaplaceno a zda dostanou zaplaceno vůbec. Růst Detroitu je pro nás všechny zásadní. Pojďme z něj znovu vybudovat skvělé město. Dnešek je významným krokem směrem k tomuto cíli,“ řekl guvernér Michiganu Rick Snyder poté, co Detroit požádal o bankrotovou ochranu.
Detroit byl kdysi symbolem Spojených států jako průmyslové velmoci, celá desetiletí už ale čelí úpadku. Podle Snydera je 38 procent z rozpočtu města vynakládáno na důchody a obsluhu dluhu. Policii prý trvá téměř hodinu, než zareaguje na telefonáty - celostántí průměr je přitom 11 minut, uvedl pro CNN. Upozornil rovněž na skutečnost, že ve městě nefunguje 40 procent pouličních světel.
V Detroitu roste kriminalita, nemovitosti leží ladem
Detroitské veřejné služby se blíží ke kolapsu, popisuje situaci ve městě server BBC News. Zločinnost je v Detroitu na denním pořádku a je vůbec nejvyšší z amerických velkoměst. Zhruba třetina obyvatel města žije pod hranicí chudoby. Město trápí vysoká nezaměstnanost kvůli propouštění v automobilkách Ford, Chrysler a General Motors. Ty nedokázaly konkurovat levnější konkurenci z Asie.
Lidé proto město houfně opouštějí. Sedmdesát tisíc nemovitostí je podle BBC v současné době opuštěných. Kdysi přitom žily ve městě dva miliony lidí – dnes jich je kolem 700 tisíc. Někdy se dokonce Detroit nazývá „městem duchů“.