Debata o rozpočtu trvala celých pět dnů. Podle agentury DPA nakonec hlasovalo 153 poslanců pro návrh a 142 jich bylo proti. Schválení rozpočtu se předem očekávalo, jelikož koaliční vláda má v zákonodárném sboru většinu. Návrh rozpočtu byl předložen navzdory tomu, že ho neodsouhlasila takzvaná trojka věřitelů, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise.
Antonis Samaras, řecký premiér:
„Po několika letech - jak ti, kteří byli parlamentnímu jednání přítomni, dosvědčí - znamená náš rozpočet oživení, výhled do budoucnosti a naději. Věřím, že se pro Řecko jedná o velmi pozitivní krok vpřed.“
Inspektoři věřitelů měli Řecko navštívit už tento týden, nakonec ale přijedou až v lednu. Návštěva byla zrušena údajně proto, že Řecko neprovedlo některé z reforem, k nimž se zavázalo v rámci záchranného programu. Věřitelé také zmrazili vyplacení miliardy eur (27,5 miliardy korun) z dohodnuté úvěrové pomoci.
„Není to nic tragického, Řecko ty finance akutně nepotřebuje, ale řecká vláda musí urychleně splnit poslední závazek vůči mezinárodním věřitelům, a to je zúžení a reorganizace závodů řeckého zbrojního průmyslu,“ konstatovala spolupracovnice ČT v Řecku Soňa Dorňáková Stamu.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc EU a MMF. Úvěr v objemu 110 miliard eur ale problémy země nevyřešil a Řecko muselo dostat druhý záchranný balík v objemu 130 miliard eur.
Atény výměnou za pomoc zavedly masivní výdajové škrty, snížily důchody a mzdy a opakovaně zvýšily daně, což sráží ekonomiku a vyvolává protesty obyvatel.