Řecko posvětilo „historický rozpočet“. Počítá s růstem

Atény – Řecká vláda nešetří optimismem. Parlament v noci schválil rozpočet pro příští rok, který konečně slibuje mírný růst 0,6 procenta. Rozpočet předpokládá ukončení recese, která zemi trápí od roku 2008. „Dnešek je historickým dnem,“ prohlásil řecký premiér Antonis Samaras po hlasování, které bylo další zkouškou pro úspornou politiku koaliční vlády konzervativců a socialistů.

Debata o rozpočtu trvala celých pět dnů. Podle agentury DPA nakonec hlasovalo 153 poslanců pro návrh a 142 jich bylo proti. Schválení rozpočtu se předem očekávalo, jelikož koaliční vláda má v zákonodárném sboru většinu. Návrh rozpočtu byl předložen navzdory tomu, že ho neodsouhlasila takzvaná trojka věřitelů, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise.

Antonis Samaras, řecký premiér:

„Po několika letech - jak ti, kteří byli parlamentnímu jednání přítomni, dosvědčí - znamená náš rozpočet oživení, výhled do budoucnosti a naději. Věřím, že se pro Řecko jedná o velmi pozitivní krok vpřed.“


Inspektoři věřitelů měli Řecko navštívit už tento týden, nakonec ale přijedou až v lednu. Návštěva byla zrušena údajně proto, že Řecko neprovedlo některé z reforem, k nimž se zavázalo v rámci záchranného programu. Věřitelé také zmrazili vyplacení miliardy eur (27,5 miliardy korun) z dohodnuté úvěrové pomoci.

„Není to nic tragického, Řecko ty finance akutně nepotřebuje, ale řecká vláda musí urychleně splnit poslední závazek vůči mezinárodním věřitelům, a to je zúžení a reorganizace závodů řeckého zbrojního průmyslu,“ konstatovala spolupracovnice ČT v Řecku Soňa Dorňáková Stamu.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc EU a MMF. Úvěr v objemu 110 miliard eur ale problémy země nevyřešil a Řecko muselo dostat druhý záchranný balík v objemu 130 miliard eur.

Atény výměnou za pomoc zavedly masivní výdajové škrty, snížily důchody a mzdy a opakovaně zvýšily daně, což sráží ekonomiku a vyvolává protesty obyvatel.