Ceny potravin si hlídá stále více Čechů, šetří i solidně vydělávající

Praha - Čím dál tím víc Čechů si hlídá, kolik utratí za potraviny.  Na cenách přitom začíná záležet i těm, kteří nemusí počítat každou minci a měsíčně si přijdou i na více než 25 tisíc korun. I v této skupině spotřebitelů se zvyšuje podíl těch, kterým při nakupování jako průvodce slouží slevové letáky.

Video Na slevové letáky dá stále více Čechů
video

Na slevové letáky dá stále více Čechů

V Česku na jídle šetří asi třetina lidí a zatím nic nenasvědčuje, že by se tento podíl snižoval - spíše naopak. K šetření na jídle nutí zdražování i zvyšování nezaměstnanosti. „Došlo k pětiprocentnímu nárůstu cen potravin, u některých položek to bylo až v řádu desítek procent,“ tvrdí Karel Růžička ze společnosti KPMG.

Tři ze čtyř zákazníků za potraviny utratí maximálně dva a půl tisíce korun. Na ceny se přitom dívají i lidé, kteří mají příjem vyšší než 30 tisíc korun za měsíc. Počet lidí, kteří mají cenu jídla na prvním místě v promýšlení svého rozpočtu, vzrostl oproti loňsku na dvojnásobek.

„Pokles životní úrovně v souvislosti s krizí se projevil ve všech příjmových skupinách a řada lidí se zkrátka snaží hledat co nejlevnější produkty,“ dodává ekonom Tomáš Wroblowský. I když lidé stále více šetří, zhruba pro polovinu českých domácností je dosud velmi důležitá kvalita potravin.