Putin nařídil omezit dovoz potravin ze zemí, které zavedly sankce

Moskva – Rusko omezí na jeden rok dovoz zemědělské produkce ze zemí, které vůči němu přijaly hospodářské sankce. Prezident Vladimir Putin už podepsal příslušný dekret. Jeho text nezmiňuje jednotlivé státy, podle informací mluvčího Ruské veterinární správy však jde mimo jiné o všechny zemědělské produkty z USA a také o ovoce a zeleninu z EU. Česka by se sankce měly týkat jakožto členské země Evropské unie.

2 minuty
Putinova odveta míří na zemědělce
Zdroj: ČT24

Putinův dekret, zveřejněný na webu Kremlu, „zakazuje či omezuje“ po dobu jednoho roku dovoz „jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin“ ze zemí, „které rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám anebo se k takovému rozhodnutí připojily“. Jak uvedl server ruské státní televize RT, omezení dovozu začíná platit okamžitě.

Agentura AP upozornila, že Rusko je na importu potravin ze západních zemí silně závislé. „Musí se to udělat co možná nejdůkladněji, abychom podpořili domácí výrobce a neuškodili spotřebitelům,“ nabádal vládu před přípravou opatření Putin. Kabinet by podle něj měl zajistit dostatek domácího zboží na trhu a nepřipustit prudký růst cen.

JAKÝ BUDE DOPAD NA ČESKO?

Vývoz tuzemských zemědělských komodit a potravin do Ruska v posledních letech stoupá. Podle Českého statistického úřadu dosáhl v roce 2011 hodnoty 1,87 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy a v roce 2013 již 2,45 miliardy korun. Například jen hodnota piva činila každoročně více než půl miliardy korun.

Celkově se loni vyvezly zemědělské komodity a potraviny za 158 miliard; přes 90 % směřovalo do zemí EU. Země mimo Unii včetně Ruska tak mají na exportu podíl v řádu jednotek procent.

„Z hlediska zemědělského exportu to není zásadní. Ale hrozí tady daleko větší nepřímé dopady. V okamžiku, kdy členské státy EU nebudou schopny exportovat své zboží do Ruské federace, tak to vytvoří přetlak na unijním trhu a může dojít k výraznému snížení cen některých komodit,“ upozornil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Pokud by krok prezidenta Putina měl opravdu negativní dopad na evropský trh a na vývoj cen, tak bychom museli najít takový mechanismus, abychom zemědělcům a potravinářům dokázali pomoci,“ dodal Jurečka v rozhovoru pro Události ČT.

Že omezení dovozu evropských potravin do Ruska způsobí přetlak na trhu v osmadvacítce, si myslí i senátor a bývalý šéf Agrární komory Jan Veleba. Do Ruska podle něj ve velké míře vyváží třeba Německo nebo Polsko. „To zboží musí někde udat a první, kde to udají, bude samozřejmě trh EU,“ uvedl Veleba s tím, že lze očekávat propad farmářských cen.

Opatření reaguje na poslední kroky Evropské unie a USA. Ty od počátku srpna zpřísnily postihy, které uvalily na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Na základě rozhodnutí EU platí zákaz vývozu a dovozu zbraní a vojenského materiálu, omezen je také prodej zboží a technologií dvojího užití, pokud je jejich konečným uživatelem armáda. Protiruské sankce se týkají rovněž vývozu citlivých technologií pro průzkum a těžbu ropy a přístupu na finanční trhy. V Česku budou těmito restrikcemi zasaženy zejména zbrojní firmy (celá zpráva).

Ruská banka
Zdroj: Ivan Sekretarev/ČTK/AP

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden konstatoval, že je dobře, „že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí“. Podle českých vládních představitelů by sankce měly mít na tuzemskou ekonomiku jen omezený vliv, opozice s tím nesouhlasí (čtěte víc).

Ruská odpověď by se mohla dotknout i letecké dopravy

V Moskvě se už několik dní mluví o odvetných opatřeních. Putin například v pondělí prohlásil, že by Rusové měli vyvíjet vlastní motory pro malá letadla, a nikoliv je odebírat ze zahraničí. Zatím je na východ dodávají převážně čeští výrobci (čtěte víc). Kreml taky zmínil možnost uzavření leteckých koridorů na Sibiři, což by prodražilo lety západních dopravců mezi Evropou a Asií (celá zpráva).

Stranou nezůstal ani obchod s potravinami, který je cílem nejnovějšího opatření. Například dřívější zákaz dovážet do Ruska polská jablka vyvolal u našich severních sousedů četné reakce na sociálních sítích (čtěte víc).

KTERÉ POTRAVINY UŽ RUSKO ZAKÁZALO DOVÁŽET?

  • UKRAJINA: mléčné produkty, džus, brambory, sójové boby, slunečnicová semínka, kukuřičná mouka a cukrovinky
  • LOTYŠSKO: prasata a vepřové maso, sušené mléko
  • LITVA: prasata a vepřové maso
  • AUSTRÁLIE: hovězí maso
  • POLSKO: vepřové maso, ovoce a zelenina
  • RUMUNSKO: hospodářská zvířata a maso
  • MOLDAVSKO: ovoce a zpracované maso

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 13 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 18 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 21 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...