Třetina J&T Banky by mohla skončit v čínských rukou

Praha Čínská společnost CEFC by díky smlouvě o strategické spolupráci uzavřené s finanční skupinou J&T mohla získat třetinový podíl v J&T Bance. Čínská firma by za podíl mohla zaplatit skoro 700 milionů eur (asi 19,4 miliardy korun). S odkazem na aktéry dohody o tom informuje týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí.

Vzhledem k tomu, že má jít o vstup prostřednictvím navýšení kapitálu, výrazně by vzrostla úvěrová kapacita banky, píše Euro. Mohlo by jít až o 200 miliard korun, dodává.

Česko-slovenská skupina J&T uzavřela smlouvu o strategické spolupráci s čínskou CEFC minulý týden. Její zástupci se jako součást podnikatelského doprovodu zúčastnili návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Číně.

CEFC byla založena jako soukromá firma v roce 1980. Je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou. Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 33,6 miliardy dolarů. Investuje mimo jiné do ropného a plynárenského průmyslu na Blízkém východě a ve střední Asii, také vlastní a provozuje zásobníky a tranzitní stanice v přístavech v Latinské Americe, Evropě a jihovýchodní Asii.

J&T Finance Group vznikla v roce 1995. Do skupiny patří vedle J&T Banky řada dalších firem, zaměřených například na investice a správu aktiv, které působí v různých zemích.