Němečtí strojvůdci zkrátili stávku, skončí v sobotu večer

Berlín – Odborový svaz strojvůdců (GDL) se rozhodl zkrátit stávku na německé železnici. Předseda svazu Claus Weselsky oznámil, že protestní akce skončí v sobotu v 18:00 SEČ místo původně plánovaných pondělních 04:00 SEČ. Krátce předtím odvolací soud zamítl žádost vedení Deutsche Bahn, aby označil stávku za neoprávněnou a zrušil ji. Protest ochromil dopravu po celém Německu, byly zrušeny přibližně dvě třetiny spojů.

7 minut
Šonka: Jedná se spíš o vnitřní konflikt mezi odboráři
Zdroj: ČT24

Odvolací soud ve Frankfurtu nad Mohanem nejprve vyzval DB a odborový svaz strojvůdců (GDL) ke smíru a předložil jim návrh, podle kterého se měly odbory do 15. prosince vzdát veškerých stávek; mezitím by obě strany jednaly o řešení. Svaz GDL ale návrh odmítl, stejně jako to udělal ve čtvrtek s podobným návrhem prvoinstančního soudu. Odvolací soud následně rozhodl, že stávka strojvůdců je legální a může pokračovat.

Weselsky nicméně při odchodu od soudu oznámil, že strojvůdci stávku zkrátí. „Mohli bychom ve stávce pokračovat až do pondělních 04:00,“ řekl s tím, že zkrácení protestu odborový svaz vnímá jako smířlivé gesto k vedení DB. Zástupci železničního dopravce to uvítali.

Vedení DB se snažilo u soudu prokázat, že stávka je nepřiměřeně rozsáhlá. Podle právníků DB způsobuje protest německé ekonomice denně škodu 100 milionů eur (2,8 miliardy korun). Dopravce se také snažil přesvědčit soud, že strojvůdci vyhlásili stávku v rozporu s pracovním právem, soudce ale na tuto argumentaci nepřistoupil.

„Není ani tak velký konflikt mezi odboráři a drahami, ale mezi odboráři a odboráři. Tam jsou dvě odborové organizace – jedna je velká a druhá je malá, týká se jen strojvůdců. Ta se chce rozšířit a zahrnout i doprovodný personál,“ vysvětlil publicista a znalec německých reálií Jaroslav Šonka.

Strojvůdci Deutsche Bahn
Zdroj: ČTK/DPA/Markus Scholz

Stávka ovlivnila dopravu na celém německém území a výrazně omezila provoz dálkových a regionálních vlaků. Ve většině tamních velkoměst se navíc zastavila i široce rozšířená městská železnice. DB se pokouší alespoň částečně obnovit některé spoje pomocí strojvůdců, kteří nejsou organizováni v odborovém svazu GDL. V omezené míře jezdí i nákladní vlaky, hlavně s uhlím do elektráren. Německá nádraží jsou kvůli stávce téměř prázdná, cestující věděli o stávce předem a často tomu přizpůsobili i své plány.

Jelikož na německých tratích jezdí pouze zhruba jedna třetina původních spojů, plní se silnice auty a autobusy. Dálkové autobusové spoje byly o 20 % navýšeny. Německá média proto varují, že zejména v okolí velkých měst se mohou tvořit dlouhé zácpy. Na dálnici před Mnichovem stála auta ve čtvrtek ráno v desetikilometrové koloně, u Düsseldorfu se vytvořila kolona dlouhá 30 kilometrů. Podle dopravních odborníků může být dnes situace ještě horší.

Stávka se dotkla i cestujících z Česka, kdy vlaky směřující z Prahy do Berlína a Hamburku končí v Drážďanech (linka na trase Liberec-Drážďany končí v Žitavě). Na spoji Praha-Plzeň-Mnichov spolupracují České dráhy s jiným dopravcem, takže tato linka není nijak omezena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 3 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 6 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 14 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...