Češi chtějí pracovat odkudkoli, nejen z kanceláře

Praha  Čechům už se nechce pracovat jen z kanceláře. Stále více zaměstnanců by dalo přednost práci třeba z domova či kavárny, zaměstnavatelé jim to ale umožňují jen minimálně. Upozornit se na to snaží projekt „Den práce odkudkoli“, do kterého se zapojila desítka tuzemských společností.

Video Ekonomika ČT24: Češi volají po práci z domova
video

Ekonomika ČT24: Češi volají po práci z domova

K „práci odkudkoli“ v pátek hromadně vybídla své zaměstnance desítka tuzemských firem. Kromě autora nápadu – společnosti Microsoft – například i Dell nebo Sodexo Benefity. „Má to i spoustu úžasných vedlejších efektů. Stoprocentně to zvedá angažovanost zaměstnanců a zvedá se i efektivita,“ říká generální ředitelka Sodexo Benefity Martina Grygar Březinová.

Možnost pracovat takřka odkudkoli, třeba z pohodlí domova nebo oblíbené kavárny, dnes nabízí zejména moderní technologie. „Ta práce odkudkoli není jenom o té práci z domova, ale také o tom nastavit si režim tak, aby mi to vyhovovalo po všech stránkách,“ říká PR manažerka společnosti Microsoft Lenka Čábelová.

Tuzemské firmy začínají práci odjinud než z pracoviště praktikovat jen velmi pomalu. Důvodů je několik, třeba obavy vedení o ztrátu kontroly nad zaměstnanci, chybějící technologie, ale i nepružná legislativa. „Pokud zaměstnanec pracuje z domu, mělo by i to jeho pracoviště splňovat podmínky bezpečnosti práce stejně jako pracoviště u jeho zaměstnavatele,“ říká Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia.

Flexibilní úvazky v Česku zatím nejvíce využívají zaměstnanci v obchodě, IT nebo kreativní profese. Počet lidí, kteří by ocenili volnější pracovní režim, ale raketově roste. Dvě třetiny zaměstnanců by chtěli mít možnost pracovat někdy mimo kancelář – třeba i proto, že se v ní hůř soustředí. Zájem je hlavně u mladých lidí po škole nebo u rodičů s dětmi. Sladit pracovní život s osobním se lidem celosvětově nejvíc daří ve Švédsku a Spojených státech, kde práci z domu nebo částečné úvazky nabízejí zaměstnavatelé už zcela běžně.