Kojenecká voda v Kauflandu obsahovala chlor

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v kojenecké vodě prodávané v Kauflandu chlor, přestože jeho přítomnost zákon zakazuje. Jedná se o vodu Aqua Anna od výrobce Aqua Nova z Radiměře na Svitavsku, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle jednatele společnosti Karla Findejse se chlor dostal do vody po nedokonalém propláchnutí technologie. Nízký obsah chloru nemůže ohrozit zdraví kojenců.

Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Závadnou šarží bylo pětilitrové balení s minimální trvanlivostí do 17. září příštího roku. „Senzorické hodnocení vzorku potvrdilo zápach po chloru a následná laboratorní analýza stanovila jeho obsah na 0,12 miligramů na litr. Do kojeneckých vod se však nesmí přidávat žádné látky kromě oxidu uhličitého,“ uvedl Kopřiva (stránky inspekce zde).

Bylo porušeno evropské nařízení tím, protože prodejce nabízel nebezpečnou potravinu pro danou cílovou skupinu. „Obsah chlóru nedosahuje ani poloviny povoleného množství pro pitnou vodu, v kategorii kojeneckých vod je to však neodpustitelné. O posouzení případné škodlivosti jsme požádali Státní zdravotní ústav,“ uvedl Findejs. Zároveň zdůraznil, že firma zpřísní vnitřní kontrolní mechanismy, aby se příště nic podobného nestalo.

Voda není zdravotně závadná

Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu je množství chloru v kontrolovaném balení tak nízké, že nemůže ohrozit ani zdraví kojenců. „Voda by se proto neměla klasifikovat jako zdravotně závadná, ale jen jako voda, která nesplňuje jakostní ukazatel daný vyhláškou,“ sdělil vedoucí Oddělení hygieny vody František Kožíšek.

Výrobce také osloví všechny zákazníky, aby je o problému informoval. Kaufland přitom stihl prodat 3 944 balení závadné šarže. Inspekce proto doporučuje všem, kteří si vodu koupili, aby ji kojencům nedávali. Inspekce zároveň zahájila kontrolu u výrobce. Podle Kopřivy je zřejmé, že jinde se chlor nemohl do vody dostat, kontrola musí zjistit jak. S prodejcem i výrobcem SZPI zároveň zahájila správní řízení o uložení sankce.