FT: Europoslanci chtějí prosadit rozdělení Googlu

Brusel/Los Angeles – Evropský parlament je připraven prosadit rozdělení americké internetové společnosti Google, aby omezil její vliv na trhu. Uvádí se to v dokumentu, z něhož cituje britský ekonomický list Financial Times (FT). Překvapivý návrh počítá s tím, že Google oddělí své vyhledávací služby od ostatních aktivit. Agentura Reuters nicméně odkazuje na svůj vlastní zdroj, v němž není Google výslovně zmíněn.

Evropští regulátoři mají stále větší obavy z rostoucí nadvlády Googlu a jiných amerických společností v prostředí internetu. Avizovaný krok by byl jedním z dosud nejvýraznějších útoků na Google. Zároveň zvyšuje tlak na Evropskou komisi, aby vůči firmě postupovala razantněji.

Podle návrhu by „oddělení vyhledávacích nástrojů od jiných komerčních služeb“ mělo být považováno za potenciální řešení tržní dominance Googlu. Návrh má podle FT podporu dvou hlavních politických bloků v europarlamentu, tedy lidovecké a socialistické frakce. Hlasování, ve kterém by poslanci vybrali jeden velký americký podnik a podrobili jej tvrdé kritice, je přitom v Evropském parlamentu ojedinělé.

Záměr, na který odkazuje Reuters, žádný konkrétní vyhledávač nezmiňuje. Pouze vybízí Evropskou komisi, aby zvážila oddělení vyhledávacích nástrojů od jiných komerčních služeb. To by prý mohlo dlouhodobě zajistit návrat k rovným tržním podmínkám. Opatření by nicméně podle Reuters představovalo hrozbu právě pro Google, který je zdaleka největším poskytovatelem internetového vyhledávání v Evropě. Ze zpráv není jasné, zda FT a Reuters citovaly ze stejného zdroje.

Vývoj podle FT zčásti odráží to, jak se v letošním roce proti Googlu postavili němečtí politici. Ti jsou v evropském legislativním sboru převládající silou. Němec Günther Oettinger po svém jmenování evropským komisařem pro digitální ekonomiku již naznačil, že bude chtít, aby Google musel platit za zveřejňování obsahu, který je chráněn autorským právem. Přišel také s myšlenkou přimět Google k tomu, aby výsledky vyhledávání byly neutrální.