Kolik ušetříme příští rok za elektřinu? Stovky, maximálně tisíce korun

Praha – Lidé v příštím roce za elektřinu ušetří. Podle analytiků se bude jednat řádově o procenta, což v absolutních číslech znamená stovky až tisíce korun. Svůj odhad zakládají na dnešním oznámení Energetického regulačního úřadu, podle kterého regulovaná složka ceny elektřiny v roce 2015 klesne průměrně o 1,2 %. Tato složka představuje asi dvě třetiny výsledné ceny. Největší tuzemští dodavatelé už slíbili, že cenu tzv. silové elektřiny, která tvoří zbylou jednu třetinu, v příštím roce zvyšovat nebudou.

Video Příští rok ušetříme za elektřinu řádově stovky. Plyn mírně podraží
video

Příští rok ušetříme za elektřinu řádově stovky. Plyn mírně podraží

Příští rok ušetříme za elektřinu řádově stovky. Plyn mírně podraží

26.11.2014 U

Schindler: Podle odhadů by elektřina měla klesat i v dalších letech

„Na základě vývoje cen elektřiny odhadujeme, že teoretický prostor poklesu cen elektřiny by se mohl pohybovat do 3,5 až 3,8 procenta,“ uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Předpokládá však, že v praxi ceníky velkých energetických společností tak nízko nepůjdou. Cenové poklesy, pokud nějaké budou, budou spíš menší a odlišné v různých typech tarifů.

„Po slevách z loňského roku může být tedy nyní ochota distributorů zlevňovat mnohem menší a nové ceníky určitým zklamáním,“ upozornil Hlinomaz. Mírné zlevňování konečných cen elektřiny očekává i analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky by se vesměs mělo jednat o stokoruny, maximálně o několik tisíc ročně.

Ceny se přinejmenším nezvýší, slibují dodavatelé

"Žádnému zákazníkovi ČEZ se v příštím roce cena nezvýší. Většině mírně poklesne, a to nejen vlivem poklesu cen za regulované platby, ale i tím, že mají produkt, kde cena klesá," avizoval mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. V této souvislosti zmínil produkt ČEZ Garant, který podle firmy domácnostem přinese pokles cen asi o 10 %.

Že elektřina domácnostem nepodraží, slibuje rovněž E.ON. Ten zároveň představil nový produkt E.ON Prémie, jenž má v porovnání se standardním ceníkem nabídnout slevu 13 % z ceny silové elektřiny.

Pražská energetika (PRE) oznámila, že její proud pro domácnosti příští rok průměrně zlevní o 2,5 %. Pokud ale klienti využijí její vánoční nabídku a aktivují si produkt KOMFORT+NEO, cena elektřiny by jim příští rok mohla klesnout až o 5,5 %.

S nabídkami přichází i alternativní dodavatelé. Například Centropol Energy tvrdí, že jeho nový ceník PREMIUM nabízí až o 22 % nižší cenu než základní ceníky velkých dodavatelů.

Regulovaná složka ceny elektřiny
Zdroj: ČT24

Ceny elektřiny sice v poslední době klesají, od počátku devadesátých let ale stouply zhruba osminásobně – dvakrát víc než u potravin. Platba za obnovitelné zdroje z posledních let za to může jen menší měrou. Nejvíc rostly ceny hned po revoluci, kdy se zvedaly zhruba o 10 až 15 % procent ročně. Další skoková změna přišla po roce 1998. Poslanci tehdy elektřinu poslali do vyšší sazby DPH, místo pětiprocentní daně lidé začali platit 22 %.

Ceny plynu na rozdíl od elektřiny po Novém roce vzrostou. ERÚ vyčíslil zvýšení v rozmezí od 1,18 % do 4,74 % podle toho, k čemu lidé plyn využívají (plyn se má prodražit hlavně těm, kteří s ním pouze vaří). Obecně lze říci, že nárůst nebo pokles cen energií se liší v závislosti na dodavateli, regionu, spotřebovaném množství, zvolené sazbě a formě odběru. A v případě tepla hraje v konečných počtech zásadní roli i počasí – díky loňské mírné zimě lidé ušetřili až 5 000 korun.

Cena zemního plynu pro domácnosti
Zdroj: ČT24

Na plyn se v Česku spoléhá víc než 1,5 milionu domácností, je tak v tuzemsku vůbec nejčastějším zdrojem tepla. O něco méně lidí je připojeno na teplárny, kterým regulátor ponechal stejné podmínky jako v letošním roce. Ceny dálkového tepla by tedy měly kopírovat letošní účty.