Darovací daň na emisní povolenky je proti evropskému právu

Lucemburk - Generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Juliane Kokottová uvedla, že darovací daň, kterou česká vláda uvalila na emisní povolenky, není v souladu s právem Evropské unie. Reagovala tak na žádost o názor od českého Nejvyššího správního soudu, který řešil stížnost společnosti Ško-Energo. Nález soudního dvora není závazný.

Darovací daň ve výši 32 procent připravila vláda Petra Nečase s platností pro roky 2011 a 2013. Měla pomoci pokrýt část financí, které stát vynakládal jako podporu obnovitelných zdrojů energie. Vybralo se dohromady 7,5 miliardy korun a povedlo se zmírnit růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Směrnice Evropské unie ale stanovila, že většina povolenek měla být v tomto období firmám přidělována bezplatně.

Právě jedna z těchto firem Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto, si proti dani z přidělených povolenek stěžovala a obrátila se na soud. U pražského krajského soudu uspěla, stát nicméně podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud kvůli tomu požádal o posouzení právě Soudní dvůr EU.

„ČEZ rozuměl důvodům, proč stát tuto daň zavedl, ale podle právních norem musíme hájit zájmy firmy tak, abychom nepoškodil akcionáře ČEZ,“ řekl k problematice mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. ČEZ podle něj musel reagovat na počínání firmy Ško-Energo a zároveň mu končila lhůta, kdy mohl v záležitosti konat. „Proto jsme podali k příslušným finančním úřadům dodatečné daňové přiznání, kdy se přihlašujeme k vrácení této daně,“ dodal Kříž.

V posudku generální advokátky Juliane Kokottové se píše, že Evropská unie v době vydání povolenek požadovala, aby členské státy bezplatně přidělily přinejmenším 90 procent z nich, čehož nebylo možné dosáhnout zavedením daně. Navíc pokud státy chtěly uvalit na povolenky daň, měly nejprve tyto změny předložit ke schválení Evropské komisi.

Závěry tohoto posudku od Soudního dvora Evropské unie nejsou pro správní soud závazné, obvykle se však soudci k názoru přikloní.

Co jsou emisní povolenky

Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů.