Hrad hodlá oživit Zlatou uličku, v jejích domcích chce mít tradiční řemesla

8 minut
Události: Budoucnost Zlaté uličky a Pražského hradu
Zdroj: ČT24

Správa Pražského hradu vypíše soutěž na nové pronájmy domků ve Zlaté uličce. Chce tam přivést tradiční řemesla a historické místo jimi oživit. Kancelář prezidenta republiky chystá i další novinky, některé by se měly projevit už v letní návštěvnické sezoně.

Ve Zlaté uličce je šestnáct domků, každý má jinou barvu fasády, ten nejmenší podlahovou plochu čtrnáct metrů čtverečních. „Kdybychom se tady ocitli v roce 1800, tak bychom byli velmi překvapení a měli dojem, že jsme někde na venkově,“ popisuje Petr Měchura z odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.

Za staletí existence prošla ulička řadou přestaveb, bydlelo se v ní až do druhé světové války. Současnou podobu má posledních 150 let. Hradní čeledíny vystřídali obchodníci a davy převážně zahraničních turistů.

Od března současné prodejce nahradí zřejmě noví a za jiných podmínek. Téměř ve všech domech s koncem roku končí také nájemní smlouvy. „Nám velice záleží na tom, aby se do Zlaté uličky vrátil původní život. Není to pouze turistická záležitost. Budeme dávat důraz na řemesla nebo tradiční české výrobky,“ uvádí ředitel Správy Pražského hradu Vladimír Sonntag.

Nejméně dva tisíce za metr čtvereční měsíčně

Domek s číslem popisným 22 bude Správa hradu pronajímat jako knihkupectví. Chce v něm totiž zachovat odkaz spisovatele Franze Kafky, který zde mezi lety 1916 a 1917 pobýval.

Změní se i cena, za kterou bude Hrad prostory nabízet. Ta byla v minulosti cílem kritiky. Výše pronájmů se totiž v jednotlivých domech liší i desetinásobně –⁠ od několika set korun za metr čtvereční po několik tisíc.

Za kolik si budou noví prodejci prostory pronajímat, bude záležet na jejich konkrétních nabídkách. Minimální cena za metr čtvereční je ale stanovená na dva tisíce korun měsíčně. „Vzejde to z toho, kdo jakou cenu (zájemce) nabídne, to je jedno kritérium. Druhým je, jaký sortiment přinese, jakou atraktivitu,“ vysvětluje Sonntag.

Noví nájemníci se pak do Zlaté uličky nastěhují začátkem března. Vstup do ní bude mezi devátou a šestnáctou hodinou stále zpoplatněný, stejně jako posledních 21 let. Podle správy Hradu je díky vstupnému možné regulovat počet návštěvníků tak, aby nebyla ulička přeplněná.

Vstupenku přitom není možné zakoupit zvlášť pouze pro Zlatou uličku, její návštěva je možná po zaplacení za základní prohlídkový okruh Pražského hradu. Vstupné do něj vyjde na 250 korun. Kromě obchodů se ve Zlaté uličce nachází také řada historických expozic. Ty představují život v minulých stoletích.

Areál Pražského hradu čekají i další novinky. Architekt Josef Pleskot by chtěl, aby první změny byly viditelné už v příští sezoně. Nejjasnější obrysy mají podle něj plány na přestavbu veřejnosti stále uzavřeného Stájového dvora na dvůr návštěvnický.

Jedno místo, kam návštěvníci znovu můžou, ale na podzim už přibylo. Jde o věž Mihulka, jejíž část byla od roku 2018 uzavřená kvůli rekonstrukci. Nyní zde mohou návštěvníci vidět stálou expozici Hradní stráže.

Advent na Hradě v novém

Jiná bude i podoba adventu. Prezidentská kancelář totiž neprodloužila smlouvu firmě, která na Hradě za předchůdce současné hlavy státu pořádala vánoční trhy. Ty kritizovali i památkáři. „Na místě nebudou stánky, tím pádem se návštěvníci budou moct pokochat krásným pohledem na nasvícenou katedrálu, před kterou bude nový betlém, 19. prosince pak proběhne Rybova mše vánoční,“ vyjmenovala kulturní a programová ředitelka Správy Pražského hradu.

Podle Útvaru pro ochranu prezidenta je už připraven i projekt na úpravu bezpečnostního systému Hradu – včetně kamer, které umí rozpoznat lidské tváře. Kdy a kdo je bude instalovat, ale zatím jasné není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 6 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 7 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 7 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 9 hhodinami
Načítání...