Budoucí architekt i právnička. Osmi desítkám mladých Romů pomůže k dalšímu vzdělání stipendium

3 minuty
Události: Stipendijní program pro romské studenty
Zdroj: ČT24

Dalších 80 mladých Romů získalo stipendia a míří na střední a vysoké školy. Rok od roku jich přibývá. Za posledních sedm let jich organizace ROMEA s pomocí donátorů podpořila na 300. Mnozí si vybírají náročné obory a tím i bourají zažité vzorce.

Mají jasný cíl, kterým je studovat. Jsou to budoucí architekt, sociální pracovnice, forenzní analytička, právnička nebo elektroinženýr.

„Máme tady studenty, kteří pocházejí samozřejmě i z nějakých ne úplně dobrých podmínek, kde se takzvaně obchoduje s chudobou. Obecná představa, že Romové nestudují nebo nechtějí studovat, je mylná,“ sděluje manažer stipendijního programu organizace ROMEA Štefan Balog.

Příkladem je třeba Natálie. S rodiči a dvěma sourozenci žije v jednom pokoji v ubytovně. I přesto je pro ni škola priorita. „Věděla jsem, že půjdu na střední školu. Že nechci jít hned po škole do práce, ale že chci maturitu,“ popisuje. Studovat bude obchodní akademii, a kromě maturity má i další cíle. „Cestovat nebo podnikat. Mít svoji vlastní firmu,“ říká. Podle sociální pracovnice je Natálie abnormálně chytrá a má obrovskou vůli.

„Je vidět, že když studenti dostanou podporu, tak ji využijí naplno,“ podotýká Balog. Za sedm let jde o téměř 300 mladých Romů. Studují, bourají stereotypy a stávají se i vzory pro ostatní.

Dozvědět se o romské historii

O romských osobnostech a romské historii se ale tito studenti ve vzdělávacím procesu téměř nic nedozvěděli. Právě toto téma se teď aktuálně snaží do škol dostat řada romských odborníků na vzdělání. „Nejen pro Romy, ale i pro většinovou společnost je důležité, aby už odmala děti dostávaly validní informace o naší nejpočetnější národnostní menšině,“ míní ředitelka Muzea Romské kultury Jana Horváthová.

Zatím se z některých učebnic dozvědí, že Romové například „uznávají jiné hodnoty než většinová společnost, mají rytmus v těle, umí zpívat a dodnes se živí i hudbou“. Podle ministra školství to jsou zmínky nepatřičné a bez kontextu. I proto to chce změnit.

Zmínky o Romech v českých učebnicích
Zdroj: Romský vzdělávací fond a Institut Georga Eckerta

„V současné době se připravuje nový vzdělávací program pro základní školství a zejména v modelových školských vzdělávacích programech je velký prostor pro to, abychom konečně tohle tabuizované téma uchopili,“ uvádí ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Podobná slova už ale Romové slyšeli v roce 2005, změna nepřišla. V současném ministrovi Horváthová i další odborníci vidí naději.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...