Místo vytvoření zásob přestanou výrobci léky dodávat, obává se opoziční poslanec Špičák

29 minut
Julius Špičák v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Za rizikovou považuje opoziční poslanec a lékař IKEMu Julius Špičák (ANO) novelu lékového zákona, která má distributorům nařídit držet nouzové zásoby vybraných přípravků. Ministerstvo zdravotnictví si od ní slibuje, že pomůže překonat výpadky léčiv, podle Špičáka ale může také způsobit, že výrobci přestanou léky do Česka dodávat úplně. Za vhodné řešení současných výpadků považuje společné evropské nákupy léků, v úvahu podle něj připadá také zvýšení cen léků, díky čemu by byl český trh pro výrobce zajímavější. Julius Špičák byl hostem Interview ČT24, rozhovor s ním vedl Martin Jonáš.

Ministerstvo zdravotnictví se již několik měsíců potýká s nedostatkem různých léků. V současnosti se hovoří hlavně o penicilinu a ministerstvo ujišťuje, že ho na podzim bude dost, aby pokryl spotřebu podobnou té loňské.

Podle místopředsedy zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny z opozičního ANO Julia Špičáka by ovšem takové množství stačit nemuselo. „Společnost díky covidu zchoulostivěla. Epidemie může být dramaticky horší, podobně jako to bylo s jarní epidemií, která nás naprosto vykolejila. Nemusí to stačit,“ varoval.

Domnívá se, že ministerstvo dlouhodobě nedělá proti výpadkům léčiv dost, anebo o tom přinejmenším dostatečně neinformuje. „Aktivita ministerstva musí být systematická, transparentní a musí být vidět. Nejvíc informací, které mám, je z rozhovoru s náměstkem Jakubem Horáčkem. Ten je ale na stránkách ministerstva na desáté stránce. (…) Komunikace ministerstva rozhodně není dostatečná,“ kritizuje.

Za nedostatečné považuje i to, že údaje o nedostatku konkrétních přípravků jsou na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Devadesát procent lidí ani netuší, že nějaký SÚKL existuje. Dokonce ani lékaři netuší, že existuje. To jsou informace, které musí být vidět na první stránce ministerstva – musí být kapitola Nedostatek léků,“ míní Špičák.

Ministerstvo považuje za součást řešení výpadků léčiv novelu zákona, která nařídí distributorům držet nouzové zásoby některých přípravků. K ní je ale Julius Špičák skeptický. „Je možné, že výrobce, když mu to bude dělat problémy, sem lék přestane dodávat. A nedá se žádným způsobem sankcionovat,“ obává se. Podotkl, že nemá informaci, zda ministerstvo o novele s distributory vůbec jednalo.

Za vhodnější by považoval zvýšit ceny léků, které stanoví vyhláškou SÚKL. „Musí se uvažovat o tom, jestli léky nemají být dražší, protože distributor je dodá tam, kde jsou léky dražší,“ podotkl Špičák.

Unijní nákupy a návrat výroby do Česka

Za zásadní krok by ovšem opoziční politik považoval společné evropské nákupy léčiv. Něco podobného fungovalo v době covidové pandemie, kdy státy EU společně nakupovaly vakcíny proti koronaviru. „Nevím, jestli jsme na této úrovni dostatečně aktivní, jestli někdo inicioval jednání za naši zemi, která by k něčemu vedla,“ poznamenal.

Pomoci by podle Špičáka mohlo také obnovení výroby vybraných léků v Česku. „Věc, o které se vůbec nemluví: My bychom si měli říci, které léky jsme sami schopni vyrábět. V minulosti jsme vyráběli daleko víc léků než v současné době,“ podotkl.

Některé přípravky by se podle něj vyplatilo vyrábět, i když by to bylo dražší než je nakupovat na globálním trhu. Upřesnil, že by kvůli takové výrobě nemusel stát zakládat vlastní farmaceutický podnik, věří, že by bylo možné domluvit se s nynějšími farmaceutickými výrobci, kteří v tuzemsku působí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Expo 2025 v Japonsku začal Český národní den

Na světové výstavě Expo v Ósace začal Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastní prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, řekl.
06:17Aktualizovánopřed 3 mminutami

Řeší žáky i problémy v rodině. Občas mě štve surovost systému, říká sociální pedagožka

Často pomáhají proti šikaně a působí i v rodinách žáků, jejich pole působnosti je však velmi široké. Pozici sociálního pedagoga jako pedagogického pracovníka zakotvuje nyní novela školského zákona. Mnozí lidé ale nevědí, co si pod touto profesí představit, ačkoliv některé školy si již bez nich svůj provoz nedovedou představit. Co je náplní jejich práce a co nejčastěji řeší? Na to odpovídá šéf Asociace sociálních pedagogů Jiří Daněk a také sociální pedagožka Nicola Blábolilová.
před 26 mminutami

Ruská ropa zůstává v Česku do vyčerpání zásob

Do České republiky už přes čtvrt roku neteče ropa z ropovodu Družba. Od března přitéká jen přes jihozápadní TAL, respektive jeho českou větev IKL. V centrálním tankovišti se ale ruská ropa stále skladuje, a to až do vyčerpání zásob. Poté ji nahradí jiné druhy „černého zlata“. Do tuzemska proudí nejčastěji z Asie, severní Afriky a severní Evropy.
před 59 mminutami

Mezi seniory roste zájem o digitální kurzy

Jeden ze tří seniorů v Česku je podle statistik digitálně vyloučený. Tedy nemá internet, chytrý telefon či neumí například použít eRecept ani komunikovat s úřady on-line. Týká se to přibližně 700 tisíc lidí. Další statisíce sice digitální pomůcky mají, ale neumí je efektivně využívat. Zájem o digitální kurzy proto roste.
před 1 hhodinou

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 11 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 11 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 11 hhodinami
Načítání...