Základní ošetření dětí by měly školy zvládnout, některé to ale odmítají. Ministerstvo sestaví pravidla

3 minuty
Události: Pravidla ve školkách a školách při zdravotnických úkonech
Zdroj: ČT24

Školy i školky stále častěji řeší postup u žáků s diabetem, celiakií nebo při vytahování klíšťat. Legislativa jim tento typ zdravotních služeb provádět umožňuje, některé školy to ale odmítají. Resort zdravotnictví proto jedná o sjednocení pravidel.

Resorty školství a zdravotnictví umožnily školám poskytování zdravotních služeb, i tak se ale řada rodičů potýká s problémy. 

Synovi Jitky Richtové našli ve školce klíště. Odmítli ho ale na její žádost vytáhnout. Musela proto odjet z práce a udělat to sama. „Mám možnost odjet, ale je spousta rodičů, kteří nemohou. A to by znamenalo, že klíště bude přisáté osm hodin, než přijedou z práce. To je špatně,“ říká Richtová. 

Podle výzkumníka Parazitologického ústavu a Biologického centra Akademie věd ČR Daniela Sojky je v případě boreliózy zhruba čtyřiadvacet hodin na to, aby se infekce nepřenesla. „Hraje tady roli čas. A je klíčové to klíště jakýmkoliv způsobem vyndat,“ vysvětluje. 

Naopak za základní škole v Davli vytahují klíšťata školákům denně. Třetina sboru má zdravotní kurz. „Stát a hygienická pravidla nás nijak nesvazují, ale musíte chtít a mít podmínky,“ podotýká ředitelka školy Jana Hrubá. V Davli mají děti s celiakií i diabetem – dohromady čtyři školáky. Klíčová je ale podle nich domluva s rodiči.  

Ve školce Korycanská v Praze 8 mají i zdravotní sestry. „Opravdu se k nám stahují děti z celé Prahy. Máme tady i jiné děti – s celiakií, po leukémii, po transplantaci,“ podotýká ředitelka školky Kateřina Pechová.   

Ministerstvo tak se zástupci škol a odborníky nyní jedná o sjednocení pravidel. „Chceme, aby to bylo pro všechny stejně nastavené, aby to mohl vykonávat laik na základě zpracovaného materiálu,“ uvedla předsedkyně sdružení Dia děti Zdeňka Staňková.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je důležité, aby měl pedagog pravidla jasně daná, „aby byla garantována bezpečnost, když úkon provede řádně“. Podle něj jde roční debata do finále. Další jednání má být v pondělí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Dožít ve známém prostředí“. Paliativní péče pomáhá plnit poslední přání seniorů

Domovy pro seniory zavádějí paliativní péči, díky které klientům plní poslední přání – dožít ve známém prostředí. Pět let praxi testovaly desítky pobytových sociálních služeb. Kurzy prošlo přes dva tisíce zaměstnanců a vzniklo téměř šest set plánů péče v závěru života. V pobytových sociálních službách žije v jednu chvíli šedesát tisíc starších lidí. Zhruba čtyřicet procent z nich umírá mimo známé prostředí, což se díky pilotnímu programu daří měnit. V zapojených zařízeních podle vlastního přání zemřelo až sedmdesát procent seniorů.
před 13 mminutami

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta 20 tisíc korun. Pokuta za černou stavbu přitom mohla být až milion korun, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený. Napsala to středeční Mladá fronta Dnes (MfD).
před 31 mminutami

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 7 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 10 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 10 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 12 hhodinami
Načítání...