Odbory by chtěly napravit státní finance snížením limitu pro paušální daň a návratem EET

Vrátit limit pro paušální daň na dřívější nižší úroveň a také vrátit elektronickou evidenci tržeb – takovými opatřeními by chtěla Českomoravská konfederace odborových svazů nahradit vládní konsolidační balíček, který mimo jiné upravuje sazby DPH, zavádí odvody na nemocenskou pro zaměstnance, ale také zvyšuje minimální sociální a zdravotní pojistné pro OSVČ. Odbory viní kabinet, že s nimi o svých plánech dostatečně nehovoří.

Předseda ČMKOS Josef Středula obvinil vládu, že to „s tím sociálním dialogem myslí jinak“. Poukázal, že i když premiér Petr Fiala (ODS) slíbil na jednání tripartity, že bude dost času na debatu, nakonec bylo ke konsolidačnímu balíčku zkráceno připomínkové řízení. „Přesto považujeme za fér z naší strany předložit nějakou variantu k debatě,“ řekl Středula.

Podle ekonoma ČMKOS Martina Fassmanna je odborářský návrh alternativou k tomu vládnímu, který ukazuje, že vládní řešení není jediné možné. „Říká se, že neexistuje žádné jiné řešení a lidé musí přijmout to, co jim naservírovala vláda. Není to pravda. Záleží na tom, jaký hlavní směr člověk zastává,“ uvedl Fassmann.

Jádrem odborářských návrhů je odvolání části změn, které od svého nástupu prosadila nynější vláda. Mělo by se podle nich vrátit EET, které bylo přerušeno za covidu s tím, že se vrátí letos, ale Fialova vláda loni celý systém zrušila. Evidence by se podle odborů měla vrátit, a navíc zahrnout i plánovanou a nakonec neuskutečněnou třetí etapu. Chtějí také, aby se na dřívější úroveň vrátil limit pro paušální daň, který nynější kabinet zvedl z milionu na dva.

Měla by se podle představ odborů také vrátit sazba sociálního pojištění u zaměstnavatele na původní úroveň, tedy před snížením o pět procent, zrušit loss carryback, tedy zpětné uplatnění daňové ztráty, nebo daňové osvobození státních dluhopisů. Kdyby ČMKOS prosadil svou, zanikl by i stravenkový paušál, vrátila se daň z převodu nemovitosti, dědická daň a darovací daň se spodním limitem.

V čem se odboráři shodují s vládou, je zvýšení minimálního odvodu OSVČ na 40 procent průměrné mzdy nebo zvýšení daně z příjmu právnických osob. 

Odbory hovoří o úspoře přes 150 miliard, podle Fialy jsou návrhy nerealistické

Podle odborářů by stát zavedením souboru jejích opatření ušetřil 151,5 až 163,5 miliard korun, z toho největší část, totiž 50 miliard, si slibují od „zásadní revize tvorby daňových základů“ u daní z příjmu i sociálního a zdravotního pojištění a „zúžení možnosti daňové optimalizace u OSVČ“. Část z uváděných úspor také předpokládá zrušení dosud nezavedených novinek, jako je zrušení sociálních odvodů u pracujících důchodců.

Premiér Petr Fiala řekl po středečním jednání vlády, že odborářské návrhy považuje za nerealistické. Zpochybnil, že by například zavedením EET mohl stát získat 20 až 25 miliard, jak odbory tvrdí. „Nic takového ten systém nepřinášel a určitě by ani nepřineslo jeho znovuzavedení. Ten systém spíš zatěžoval státní aparát, kdy se musel celý systém spravovat,“ řekl.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 tisíci členů. Kvůli balíčku hrozí odbory generální stávkou. V polovině května vyhlásily stávkovou pohotovost. Kabinet vyzvaly k jednání. O dalším postupu by měli odboráři z celé republiky rozhodovat v Praze 30. května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutovali tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastnili místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Do diskuze byli pozváni zástupci těch stran a hnutí, které mají na základě průzkumů šanci se dostat do sněmovny. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 6 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...