Úřad nechtěl registrovaným partnerům povolit zdvojené příjmení, soud nakonec rozhodl v jejich prospěch

2 minuty
Události: Případ registrovaných partnerů z Ústeckého kraje
Zdroj: ČT24

Tomáš a Ondřej před téměř dvěma lety uzavřeli registrované partnerství. Stejně dlouhou dobu usilovali o to, aby oba mohli mít zdvojené příjmení – svoje i svého partnera. Případ partnerů z Ústeckého kraje nakonec řešil krajský soud. Zastal se jich a mohou se tak jmenovat stejně.

„Nyní už máme oba stejné příjmení – Botlík Nuc, ale ještě nedávno to tak nebylo, protože jsem měl toto příjmení pouze já a partner měl pouze svoje staré příjmení,“ popisuje Ondřej. 

Žijí v Praze, trvalé bydliště ale mají v Ústeckém kraji, každý v jiném městě. O změnu příjmení tedy žádali na dvou různých matrikách. Zatímco Ondřejovi to v Litvínově povolili, Tomášovi v Mostě ne. „Řekli nám na pár matrikách, že by to mělo být na počkání za tisícovku, a nebylo to tak,“ vypráví Tomáš.

Proti rozhodnutí mostecké matriky se Tomáš Botlík Nuc neúspěšně odvolal ke krajskému úřadu. Nakonec se obrátil na soud v Ústí nad Labem a uspěl. „Krajský soud řekl, že tohle je základní otázka, která musí být respektována, zejména tedy státem, protože státu to nepřináší žádnou újmu, není tam žádné riziko,“ vysvětluje jejich právní zástupce Ludvík Matoušek.

Případ by mohl být precedentem

Květnový rozsudek by podle jeho slov mohl být precedentem pro další podobné případy. „Usnadní to život jak registrovaným párům, protože vědí, co mohou a co nemohou, tak samozřejmě i matrikám, protože ví, že když takovou žádost obdrží, musí jí vyhovět,“ dodává Matoušek.

Zákon – mimo manželství – povoluje zdvojené příjmení jen z vážných důvodů. Co vážným důvodem je, ale doteď posuzuje každý úředník jinak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoplatky pro televizi a rozhlas se zvýší zřejmě od května, schválil Senát

Senát ve středu schválil, že poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas se zřejmě od května zvýší. Novela, již nyní dostane k podpisu prezident, rozšiřuje okruh poplatníků o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají. Od poplatků budou naopak osvobozeny firmy do pětadvaceti zaměstnanců. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) kontrolovat zmíněná média.
16:39Aktualizovánopřed 39 mminutami

Právo na péči o dítě zahrnuje i letní prázdniny a svátky, zastal se otce ÚS

Rozhodnutí, které upravovalo styk otce s takřka tříletou dcerou bez ohledu na blížící se Velikonoce a letní prázdniny, je protiústavní. Plyne to z nálezu, který Ústavní soud (ÚS) aktuálně zveřejnil ve své databázi. I malé dítě má podle něj právo na rovnoměrný kontakt s oběma rodiči. Takzvaný navykací režim má být podle soudu pouze přechodný, nikoli trvalý.
před 2 hhodinami

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 7 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 9 hhodinami
Načítání...