Skoro šedesát procent dospívajících se podle výzkumu setkalo s nenávistí na internetu

3 minuty
Události: Šedesát procent dospívajících se setkalo s nenávistí na internetu
Zdroj: ČT24

Většina dospívajících se na internetu setkává s nenávistným obsahem. Vyplývá to z výzkumu Masarykovy univerzity, podle kterého se trend negativně projevuje na psychice mladistvých. Poznamenává i ty, kteří nepatří mezi oběti, ale komentáře jenom čtou.

S různými projevy nenávisti na internetu se podle průzkumu setká téměř šedesát procent dospívajících ve věku jedenáct až šestnáct let. Nejčastěji v roli přihlížejícího. Přímo obětí útoků se stává šestnáct procent mladistvých.

„Co je zásadní pro kybernenávist, na rozdíl od jiných druhů agrese, ona útočí na lidi kvůli jejich skupinové příslušnosti nebo skupinovým charakteristikám. Takže je dost často napojená na nějaké negativní předsudky,“ vysvětluje výzkumnice Marie Bedrošová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

„(V programech prevence ve školách) se nám svěřovali děti nebo řekněme puberťáci, kteří měli třeba problém s bodyshamingem, s tím, jak vypadají, tak si z nich potom ostatní spolužáci dělali srandu. Setkali jsme se s tím, že například vytvořili falešný profil a pomocí falešného profilu je třeba uráželi,“ dělí se o své zkušenosti lektorka preventivních programů Linkin Sphere Valentýna Vavřičková.

Sexistické a rasistické urážky

Nejčastěji se dospívající stávali terčem útoků na internetu kvůli své sexuální orientaci, část nenávistných komentářů se týkala také rasy, národnosti anebo náboženství, ukazuje výzkum. To má potom dopad na psychiku mladistvých. Můžou se objevit deprese, úzkost nebo nedůvěra k ostatním. Netýká se to jen obětí, ale i těch, kteří se stanou svědky takových příspěvků.

„Dospívající nám uváděli, že se trápili poměrně hodně a že to i nějakou dobu trvalo. Většinou se jednalo o řád několika minut až hodin, ale byla menší skupina dospívajících, která se touhle zkušeností trápila dny až týdny,“ sděluje Bedrošová.

Studie navíc ukázala, že většina rodičů o této zkušenosti svých děti nevěděla. Proto lektoři považují preventivní programy za potřebné. „Snažíme se jim říct, jak postupovat, když se stanou obětí. To znamená, že pachatele musí například zablokovat, pořídit nějaké důkazy a potom se někomu svěřit,“ radí Vavřičková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
před 2 hhodinami

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 3 hhodinami

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 6 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 14 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 14 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 15 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 15 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 21 hhodinami
Načítání...